Oficiálne úrady v Tadžikistane obvinili včera zo zodpovednosti za bombardovanie dvoch okresov na východe republiky susedný Uzbekistan. Agentúra ITAR-TASS s odvolaním sa na protestnú nótu tadžického vedenia uvádza, že v Dušanbe hodnotia tento incident ako "bezprecedentný fakt" a ničím neospravedlniteľný nepriateľský akt. V nóte sa hovorí, že štyri bojové lietadlá s uzbeckými rozlišovacími znakmi zaútočili v nedeľu 15. augusta na dve oblasti východného Tadžikistanu pri hraniciach s Kirgizskom a v blízkosti niekoľkých vysokohorských kišlakov zhodili bomby.
Konzulát USA
vo Vietname
Otvorením svojho konzulátu v Hočiminovom Meste včera Spojené štáty urobili nový krok k normalizácii vzťahov s Vietnamom. Sídlom konzulátu je bývalá budova veľvyslanectva USA, ktorá bola za vietnamskej vojny dejiskom dramatických scén - napr. v apríli roku 1974 na jej streche pristávali helikoptéry americkej armády, ktoré tesne pred vstupom komunistických jednotiek z bývalého Saigonu evakuovali posledných Američanov. Diplomatické vzťahy medzi USA a Vietnamom sa znormalizovali až v auguste 1995 - 20 rokov po jednom z najdramatickejších a najkrvavejších konfliktov 20. storočia. V dohľadnom čase má byť podpísaná aj bilaterálna dohoda o normalizácii hospodárskych vzťahov.
India môže vyrobiť neutrónovú bombu
India je schopná skonštruovať neutrónovú bombu, vyhlásil včera v Naí Dillí predseda Komisie pre indickú jadrovú energetiku Rádžagópala Šidambaram. Po úspešných pokusoch z mája 1998 je v silách Indie vyvinúť jadrové zbrane akéhokoľvek typu a veľkosti, upresnil šéf indického jadrového programu Šidambaram, podľa ktorého nie je ťažké zostrojiť neutrónovú bombu. Naí Dillí uskutočnilo v máji 1998 na púšti v Rádžastáne jadrové pokusy s vodíkovou bombou a štyrmi štiepnymi strelami. Napriek nedávno vyhlásenému moratóriu na opakovanie jadrových pokusov, Naí Dillí pokračuje v zbrojných výskumoch, uviedol riaditeľ Centra jadrových výskumov Anil Kakódkár.
Útok na Irak
Tri osoby vrátane jedného dieťaťa prišli o život a deväť ďalších utrpelo zranenia počas leteckého útoku, ktorý včera podnikli americké a britské lietadlá na územie južného Iraku. Ako upresnil hovorca irackej armády, lietadlá, ktoré zaútočili zo základní v Kuvajte a v Saudskej Arábii, bombardovali obytné a verejné zariadenia. Podľa irackých armádnych zdrojov podnikli včera americké a britské bojové lietadlá celkovo 28 útokov na južné provincie krajiny.
Tento rok zabili
už 20 novinárov
Za prvých necelých osem mesiacov roku 1999 vo svete zabili 20 novinárov, pričom za celý minulý rok to bolo 19 novinárov. Tvrdí to správa, ktorú včera v Paríži zverejnila organizácia Reportéri bez hraníc (RSF). RSF vyjadruje znepokojenie nad týmto nárastom smrteľných útokov proti profesionálom v masmédiách, najmä preto, že v posledných rokoch bola tendencia opačná. Zatiaľčo v roku 1994 zabili 103, v roku 1997 to bolo 26 a v roku 1998 len 19 novinárov. Tohto roku najviac novinárov zahynulo v Sierra Leone, kde ich rebeli zabili 10. Druhým osudovým miestom sa stala Juhoslávia so šiestimi zabitými vrátane troch Čiňanov a dvoch Nemcov. (TASR, ČTK)