dedín v Botlichskom okrese. Napriek masívnej ofenzíve ruských vojsk minimálne štyri vysokohorské sídla zostali aj po ôsmich dňoch bojov stále pod kontrolou rebelov. Podľa údajov ruského ministerstva vnútra od prepuknutia konfliktu mali už ozbrojenci prísť údajne o vyše 250 mužov. Federálne sily priznávajú desaťnásobne nižší počet mŕtvych. Hovorca mudžahídov Mogamed Tagajev navyše oznámil, že ozbrojenci pri pokuse o útek zastrelili troch zajatých ruských vojakov. Proislamskí bojovníci sa pokúšali preniknúť do oblasti okolo dediny Rikvani v botlišskom okrese, ktorú strážia príslušníci dagestanskej milície a miestni dobrovoľníci. Boli však odrazení a podľa dagestanského ministerstva vnútra stratili 21 mužov. Zahynuli takisto dvaja dobrovoľníci a jeden príslušník milície a ďalších šesť bolo zranených.
Včera ráno zaútočili ruské lietadlá SU-25 a bojové vrtuľníky na vzbúrencov v oblasti dedín Ansalta, Rahata a Šodroda v botlišskom okrese. Podľa ruského vojenského velenia sú tieto útoky predohrou pozemnej ofenzívy, ktorej cieľom je dobyť Mjarsinské výšiny nad dedinami, ktoré islamisti kontrolujú z juhu.
Agentúra AFP oznámila, že čečenský poľný veliteľ Šamil Basajev zvolal na zajtra poradu svojich hlavných veliteľov do okresu Botlich. "Budeme hovoriť o druhej fáze vojenskej operácie. Tá je omnoho ťažšia než terajšia a vyžiada si viac času," povedal Basajev v telefonickom rozhovore s agentúrou, bez uvedenia bližších podrobností. Podľa správ agentúry ITAR-TASS, naďalej prichádzajú islamistom na pomoc stále nové posily, pričom mnoho ozbrojencov prichádza do Dagestanu bojovať zo susedného Čečenska.
Ruský premiér Vladimír Putin včera vylúčil, že by v Rusku mohol byť vyhlásený výnimočný stav vzhľadom k situácii v Dagestane. "V súčasnej dobe nie je žiadny dôvod ku vyhláseniu výnimočného stavu," vyhlásil Putin. Niektoré ruské oznamovacie prostriedky obvinili Kremeľ, že chce použiť nepokoje na Kaukaze k nastoleniu výnimočného stavu, ktorý by umožnil odložiť parlamentné voľby plánované na december.