Ruskí vojaci medzinárodných síl KFOR rozmiestnení v Kosovskej Kamenici v sektore kontrolovanom Američanmi na juhovýchode Kosova musia čeliť agresivite albánskej komunity voči svojej prítomnosti a aj si poradiť s veľkým napätím medzi Srbmi a Albáncami, napísala agentúra AFP.
"Situácia je komplikovaná a napätá," tvrdí veliteľ Jevgenij Sokolov, predstaviteľ ruských síl v Kosove. Prakticky každý večer sú ruskí vojaci cieľom ostreľovaní. Každý deň pochodujú pred ich sídlom stovky Albáncov, ktorí na nich pokrikujú, aby z Kosova odišli. Keď albánské deti míňajú ruské kamióny, ukazujú prstom dolu."V porovnaní s Bosnou alebo Čečenskom je tu pokoj, ale pre našich vojakov to nie je nič príjemné," povedal Sokolov. "Albánci robia všetko, aby život Rusom znepríjemnili. Rusi ale zaujali veľmi zdržanlivý postoj," komentujú situáciu Američania, ktorých je v ich oblasti rozmiestnených 90, zatiaľ čo Rusov je 850. Albánci sú presvedčení, že Rusi do Kosova prišli, aby chránili Srbov, svojich tradičných slovanských spojencov. "Ľudia z nich majú strach. Berú srbských zločincov ako stopárov do svojich transportérov, všetci vedia, že so Srbmi bojovali ruskí vojaci. Robili prehliadky v našich domoch a ako Srbi nám ukazovali tri zdvihnuté prsty (srbské znamenie víťazstva - v mene Otca, Syna i Ducha svätého)," rozpráva Milaim Nimani, jeden zo zástupcov veliteľov Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK). Zároveň s averziou, ktorú im Albánci dávajú otvorene najavo, musia ruskí vojaci čeliť a bojovať aj s mimoriadnym napätím medzi albánskou a srbskou komunitou v oblasti, kde je vyhlásený zákaz nočného vychádzania. Každý deň, hneď, ako sa zotmie, sa až do rána ozýva z rôznych miest streľba. Za mesiac bolo zabitých najmenej desať ľudí z obidvoch komunít, rozpráva Sokolov. "Po domoch je poschovávaných mnoho zbraní. Dohoda o odzbrojení členov UCK sa neplní," tvrdí Sokolov, ktorého miestni Albánci obviňujú, že Rusi nezaistili odzbrojenie Srbov.
Aby sa napätie zmenšilo, ruský generálny štáb sa pokúša schádzať aspoň raz do týždňa s predákmi UCK. Američania sa zasa snažia nadviazať spojenie Albáncov s Rusmi. V prípade problémov sa ale Albánci i nadaľej obracajú výhradne na Američanov. Srbi sa zasa s dôverou môžu posťažovať Rusom pri poháriku rakije. Ale to im nestačí. "Rusi sú milí, ale potrebovali by sme našu armádu," dodáva Srbka, ktorej v susednej dedine zavraždili manžela a strýka. (ČTK/AFP)