Podpredseda Ústavného súdu SR Š. Ogurčák, jeden z terajších sudcov J. Drgonec a vedúci legislatívneho oddelenia NR SR D. Nikodým sú ďalšími kandidátmi na funkcie sudcov Ústavného súdu SR. Ich nominácie, ktoré boli včera doručené do parlamentu, predložil riaditeľ Ústavu štátu a práva SAV Eduard Bárány. V NR SR sa doteraz nachádajú štyri návrhy. Dva od predsedu ÚS SR M. Čiča, ktorý kandidoval štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR J. Mazáka a vedúceho Katedry teórie štátu a práva Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach A. Bröstla. Dekan spomínanej fakulty P. Mosný navrhol na opätovné zvolenie súčasného sudcu Ústavného súdu SR J. Klučku. Združenie sudcov Slovenska nominovalo podpredsedu Krajského súdu pre veci trestné v Banskej Bystrici J. Babjaka. Úmysel navrhnúť jedného, prípadne viacerých kandidátov na funkciu člena ÚS SR, potvrdilo včera HZDS.
VYPOČUTIE K. MARTINKU
Spolumajiteľ Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany a firmy Vadium Group Karol Martinka mal byť včera v popoludňajších hodinách na Krajinskom súde pre trestné činy vo Viedni prvýkrát vypočúvaný vo veci vydania svojej osoby na trestné stíhanie na Slovensko. Uviedla to sudkyňa spomenutého súdu Minou Neundlingerová, ktorá je prípadom žiadosti slovenského ministerstva spravodlivosti o vydanie K. Martinku do SR poverená. Na pojednávaní mal byť okrem nej a K. Martinku prítomný aj viedenský právny zástupca Farid Rifaat a príslušný prokurátor. Ako ďalej povedala rakúska sudkyňa, Ministerstvo spravodlivosti SR bude o priebehu procesu vydávania K. Martinku informované prostredníctvom rakúskeho spolkového ministerstva pre justíciu. Celý postup vydania K. Martinku na trestné stíhanie na Slovensko môže podľa rakúskych orgánov trvať týždne až mesiace.
ODVOLANÝ
PODPREDSEDA SÚDU
Minister spravodlivosti SR Ján Čarnogurský včera napriek nesúhlasnému vyjadreniu sudcovskej rady odvolal z funkcie podpredsedu Krajského súdu v Bratislave Petra Šamka. O odvolaní predsedníčky krajského súdu Ivety Marušákovej ešte minister nerozhodol vzhľadom na jej neprítomnosť v práci z dôvodu ošetrovania člena rodiny. J. Čarnoguský sa rozhodol takto konať na základe výsledkov kontroly, ktorú na bratislavskom krajskom súde vykonala na podnet MS SR komisia banskobystrických sudcov a pracovník MS SR v čase od 28. júna do 2. júla tohto roku. Po zistení nedostatkov je potrebné podľa ministra v slovenskom súdnictve urobiť nápravu v doržiavaní zásady zákonného sudcu a kolobehu spisov. Zároveň vylúčil, že by dôvodom jeho konania boli rozhodnutia bratislavského KS v súčasných veľkých kauzách.
SNS CHCE RÓMOM
OTVORIŤ HRANICE
SNS zaráža neobjektívne posudzovanie exodu Rómov. Zavedenie vízovej povinnosti krajín západnej Európy voči Slovensku považuje SNS v tejto súvislosti za nešťastné, ale cielené a vníma ho ako ďalší príklad "zámerne diskriminačného prístupu EÚ". Ako uviedla A. Malíková, SNS preto kriticky hodnotí nielen zahraničnú politiku súčasnej vlády, ale i nekonkrétne kroky hlavy štátu. Za najvhodnejšie riešenie problematiky rómskeho etnika v rámci európskych krajín považuje "akceptovanie ich vlastnej identity, ktorej základným prejavom je kočovný spôsob života". Ústretovosť EÚ by sa preto mala prakticky prejaviť otvorením hraníc pre príslušníkov rómskeho etnika. (TASR)