Americká nacionalistická strana pripravila tento mesiac vo Washingtone demonštráciu, ale prišli na ňu len štyria neonacisti. Jej odporcovia, ktorých prišlo na protidemonštráciu oveľa viac, oslavovali víťazstvo, píše agentúra DPA. Keď však tento týždeň rasista Buford Furrow zranil v spoločenskom stredisku židovskej obce na predmestí Los Angeles päť ľudí a neskôr na úteku zabil zamestnanca pošty filipínského pôvodu, bol to ďalší dôkaz, že rasisti môžu zaútočiť kdekoľvek v Spojených štátoch a že to môžu uskutočniť takmer vždy. Furrow patril k neonacistickému združeniu nového typu, presne organizovanému, hierarchicky usporiadanému a stmeľovanému vojenskými rituálmi.
Členovia rasistických skupín vyvíjajú koncom 90. rokov činnosť samostatne a s rovnako zmýšľajúcimi osobami sú spojení prostredníctvom internetu. Môžu udrieť vždy, keď sa im zachce, pretože obvyklé formy dohľadu nad extrémistami a spôsoby infiltrácie medzi nich nie sú v prípade spôsobu komunikácie v ich organizáciách použiteľné.
Extrémnou skupinou týchto "osamelých vlkov árijského odporu" je organizácia, ktorá považuje vraždy za prostriedok uchovania čistej rasy. Táto skupina "kňazov" nesmie mať žiadne zoznamy členov ani nesmie zvolávať žiadne schôdze. "Medzi kňazov budete patriť, ak spáchate násilný čin proti nejakému členovi menšinovej skupiny," popísal nedávno rituály skupiny odborník na problematiku siekt Brian Levin. Skupina považuje za svoju posvätnú knihu dielo Bdelí v kresťanskom svete, ktorú napísal krajne pravicový autor Richard Hoskins - jedna z Hoskinsových knih sa našla vo Furrowovom aute.
Hoskins stojí na čele skupiny, ktorá sa nazýva Cirkev árijského národa, má asi 5000 členov a je organizovaná omnoho tradičnejším spôsobom. Skupina sa stretáva v štáte Idaho na severozápade USA v prísne stráženom tábore, ktorý obýva sto prívržencov zakladateľa cirkvi Richarda Butlera. Táto skupina a jej podobné ťažia zo záruk slobody svedomia a sami seba spájajú s kresťanstvom.
David Harris z Amerického kresťanského výboru vyzval kresťanské cirkvi, aby podnikli právne kroky proti extrémistickým skupinám, ktoré zneužívajú kresťanské ideály a rituály. "Táto pervezita kresťanských myšlienok nesmie byť dovolená," tvrdí.
Biblia, svastiky a internet sú v súčasnosti hlavnými nástrojmi moderných neonacistov v Spojených štátoch. "Desiatky tisíc Američanov patria k tejto subkultúre," usudzuje rabín Abraham Cooper z Centra Simona Wiesenthala v Los Angeles. Toto centrum uverejnilo štúdiu, podľa ktorej najmenej 1400 internetových stránok slúži záujmom krajne pravicových extrémistov. Na mnohých stánkach sú výzvy na násilie a niektoré uverejňujú zoznamy prominentných židov, černochov a homosexuálov, ktorí majú byť cieľom útokov. "Prostredníctvom internetu sa vyučuje teorizmus," mieni rabín Cooper.
(REUTERS)