Súčasná bilancia Slobodana Miloševiča je štyri vojny za sedem rokov. Každú z nich prehral a svoju krajinu uvrhol do biedy, každá však predĺžila vládu srbského vodcu o ďalší rok alebo dva. Možno je teraz čas na ďalšiu. "Obávam sa, že Miloševič vyvolá konflikt s Čiernou Horou," varuje Miodrag Vukovič, hlavný politický poradca čiernohorského prezidenta Mila Djukanoviča. "Ak sa tak stane, môžete zabudnúť na Bosnu, Kosovo, na všetko. Bude to bratrovražedná vojna."
Čiernohorci a Srbi majú identický jazyk i náboženstvo a dejiny oboch národov boli úzko previazané aj v čase pred rokom 1918, keď bola Černa Hora nezávislým kráľovstvom. Teraz chce však mnoho Čiernohorcov preč.
Začiatkom mesiaca poslala Djukanovičova vláda Belehradu zoznam radikálnych požiadaviek pod hrozbou, že v prípade ich nesplnenia sa ešte v tomto roku uskutoční v Čiernej Hore referendum o nezávislosti. Dokonca i názov Juhoslávia by podľa tohto návrhu zmizol, nahradilo by ho Spoločenstvo štátov Čiernej Hory a Srbska. V Čiernej Hore má Djukanovičovo ultimátum veľkú podporu - je tu však dosť kvalitného paliva, ktoré môže poslúžiť rozpútaniu požiaru občianskej vojny. Asi desať percent obyvateľov Čiernej Hory sú Srbi a významná menšina Čiernohorcov v Srbsku si tiež neželá úplné odtrhnutie od Srbska. Každý má zbraň, tradícia násilia siaha hlboko - a vojna v Čiernej Hore môže byť práve to, čo teraz Miloševič potrebuje. "Miloševič postavil celú svoju moc na výrobe jedného konfliktu za druhým a na konflikte s medzinárodným spoločenstvom," poznamenal nedávno Djukanovič. Nie je nijaký dôvod predpokladať, že Miloševič tentoraz svoju stratégiu zmení. Pribúdajú náznaky, že využije problém Čiernej Hory, aby odviedol pozornosť vzpurných Srbov od rozčarovania z poslednej prehranej vojny v Kosove. "Podľa juhoslovanskej ústavy žiadna z federálnych jednotiek nie je oprávnená oddeliť sa," vyhlásil Miloševičov ultanacionalistický spojenec Vojislav Šešelj začiatkom mesiaca. "Ak sa niekto pokúsi odtrhnúť násilím, uvidia, čo sa im stane."
Ak rátame od začiatku augusta, Srbsko dostalo šesť týždňov na prijatie alebo odmietnutie čiernohorského plánu. Miloševič ho takmer určite odmietne a potom v polovici septembra sa začne odpočítavanie dní do vyhlásenia referenda o nezávislosti Čiernej Hory. Ak včas nezasiahne medzinárodné spoločenstvo, od októbra môže dôjsť k masovému zabíjaniu. Západ to môže urobiť pomerne ľahko - v Kosove je 30 000 vojakov KFOR, ďalších 30 000 príslušníkov SFOR je v Bosne. Vojna sa síce sotva rozšíri za hranice, ale v krajine s takými tradíciami násilia to bude skutočne strašné. Biskup Mihailo, patriarcha čiernohorskej ortodoxnej cirkvi, si nedávno povzdychol: "Obávam sa, Bože, odpusť mi, že živí budú závidieť mŕtvym."
GWYNNE DYER, Londýn
(Autor je historik a publicista)