V novom 27-člennom kabinete dominuje Miloševičova Socialistická strana Srbska, Šešeljovi radikáli a Juhoslovanská zjednotená ľavica Miloševičovej manželky Mirjany Markovičovej. V predošlej boli štyria členovia Srbského hnutia obnovy (SPO) Vuka Draškoviča, vládu však opustili už prv, keď Miloševič v čase bombardovania NATO odvolal Draškoviča z postu vicepremiéra pre jeho protesty proti vládnej politike v Kosove. SPO odmietlo pozvanie do novej "vlády národnej jednoty" a miesto toho si zvolilo spoluprácu s opozičnými stranami a ortodoxnou cirkvou, ktoré chcú prechodnú vládu expertov. Táto vláda by mala pripraviť nové voľby a začať demokratické a ekonomické reformy.
Všetci noví ministri vrátane tých, ktorí by mali viesť styky so zahraničím, sú na európskom zozname 308 predstaviteľov a podnikateľov z Juhoslávie, ktorí nemôžu cestovať na Západ. Miloševič na stretnutí s novou vládou vo štvrtok povedal: "Naším cieľom je úspešne pokračovať v procese súčasných reforiem, prispieť k urýchleniu ekonomického rozvoja a zvýšiť produktivitu a životnú úroveň." Podľa agentúry Tanjug dodal, že nová vláda môže uskutočniť niekoľko "efektívnych a odvážnych krokov v záujme všetkého obyvateľstva".
V novom tíme na čele srbsko-čiernohorského zväzu nie je nijaký zástupca vládnucej čiernohorskej prozápadnej koalície. "Nie je v ňom nijaký člen vládnucej čiernohorskej strany, čo znamená, že táto vláda nemá v úmysle zachovať Juhosláviu," povedal agentúre Reuters Mladjan Dinkič, koordinátor skupiny nezávislých ekonómov G 17. "Je to priamy a provokatívny krok k ďalšiemu rozpadu Juhoslávie," dodáva. Opozícia, ortodoxná cirkev a nezávislé odbory pripravujú na budúci týždeň v Belehrade veľké zhromaždenie, ktoré, ako dúfajú, zvýši tlak na Miloševiča, aby po desiatich turbulentných rokoch pri moci odstúpil. "Týmto krokom vyslal režim niekoľko posolstiev. Svetu hovorí - zabudnite na akúkoľvek spoluprácu s Juhosláviou, a občanom, že ich čaká ťažká zima a ďalšia chudoba, nedostatok tepla a elektriny," uvádza sa v stanovisku opozičnej Demokratickej strany. Vladan Batič, koordinátor strešnej opozičnej organizácie Aliancia za zmenu, si všimol, že zmeny vo vláde oznámila štátna televízia skôr, ako ich predložili parlamentu, čo je podľa jeho slov dôkaz, že v krajine nevládne zákon, ale anarchia a chaos. (REUTERS)