Prvýkrát ste navštívili Bratislavu v roku 1996. Aký dojem na vás urobilo Slovensko po troch rokoch?
„Situácia sa tu od základov zmenila. V rokoch 1990 až 1997 Slovensko pre nenaplnenie demokratickej stability a stability inštitúcií nebolo prizvané na prvé rokovania o vstupe do EÚ. Vďaka politike Mikuláša Dzurindu a jeho vlády medzitým došlo k podstatnej zmene. Máte za sebou demokratické parlamentné, komunálne a prezidentské voľby, ktoré sa premietli do stability inštitúcií v krajine. Rovnako zmeny v ekonomike, v justícii a administratíve vedú k tomu, že dnes je na tom krajina neporovnateľne lepšie, ako keď som tu bol v roku 1996.“
Slovenská vláda odstránila politické nedostatky. Dnes sa však európski politici vyjadrujú kriticky k hospodárskej situácii, k vlne exodu slovenských Rómov do zahraničia. Myslíte si, že tieto otázky môžu spomaliť integráciu SR?
„Dnes som hovoril s premiérom a ministrom zahraničných vecí a nadobudol som dojem, že existuje otvorenosť a snaha problémy riešiť. Čo sa týka ekomomiky, problémy nemá len vaša krajina. Myslím si však, že slovenská vláda urobila niekoľko správnych krokov, ktoré by mohli situáciu zlepšiť. Čo sa týka Rómov, ani to nie je čisto slovenský problém, ale problém, o ktorom sa musí rokovať s ďalšími krajinami. Na Slovensku však existuje splnomocnenec vlády, ktorý má túto problematiku na starosti a snaží sa situáciu vylepšiť v súvislosti so zamestnanosťou Rómov, s ich vzdelaním, s akceptáciou rómskej kultúry. Veľa sa v tejto veci pohlo a ja som optimistický.“
V popredí záujmov Európskej únie dnes stojí obnova Balkánu na pozadí vojny v Kosove. Nemôže sa tým oslabiť podpora obyvateľov EÚ pre rozšírenie únie o krajiny strednej a východnej Európy?
„Nie. Myslím si, že o takýchto dôsledkoch vojny v Kosove nemožno hovoriť. My máme prvotný záujem o to, aby krajina ako Slovensko dostala šancu a možnosť zúčastniť sa na otvorení EÚ a NATO. Je to konkurenčný boj pre krajiny strednej a východnej Európy, ktoré sa na túto cestu dali. Slovensko stratilo v integračnom procese veľa rokov, ale dnes sa angažuje a s politikou tejto vlády môže zameškané dobehnúť. Čo sa týka summitu v Helsinkách, som rovnako ako vaša vláda optimistický, že odtiaľ príde pozitívny signál. Táto vláda má moju plnú dôveru, robí všetko, aby splnila predpoklady na vstup a má našu podporu.“
Príde z Helsínk len pozitívny signál alebo bude Slovensko prizvané na rokovania o vstupe?
„Som presvedčený, že na základe posudku Európskej komisie budú v Helsinkách so Slovenskom začaté rokovania. Nemecko nevidí alternatívu k preradeniu SR do prvej skupiny kandidátov.“
MIRIAM MRÍZOVÁ-ZSILLEOVÁ