BRATISLAVA (SME - am) - Platobná bilancia Japonska sa naďalej zhoršuje. Uviedlo to včera ministerstvo financií tejto krajiny. Za prvých šesť mesiacov tohto roka klesol prebytok bežného účtu platobnej bilancie v porovnaní s minulým rokom o 14,9 percenta na 54,78 miliardy USD. Samotná obchodná bilancia, ktorá významne ovplyvňuje práve bežný účet, zaznamenala 7,5-percentný pokles. Ministerstvo prisudzuje daný výsledok okrem poklesu japonského exportu do Európy a USA aj príliš silnému jenu, na základe ktorého sú japonské výrobky v zahraničí čoraz drahšie. Podľa vyhlásenia ministerstva dosahoval v prvom polroku priemerný kurz amerického dolára voči jenu 118,81 JPY, pričom v prvých šiestich mesiacoch minulého roka to bolo ešte 132,03 JPY/1 USD.
Japonská obchodná bilancia bola za obdobie január - jún vystavená príliš silnému tlaku zo strany poklesu exportu krajiny do Európy a USA, pričom zhoršenie prebytku nepomohli odvrátiť ani jasné náznaky zvýšenia vývozu krajiny do oživujúcich sa ázijských štátov. Japonský export pritom zaznamenal pokles 9,2 percenta. V dôsledku slabého domáceho dopytu a zníženia cien ropy bol o 10 percent menší aj import do krajiny. V mesiaci jún vzrástol prebytok bežného účtu platobnej bilancie o nepatrných 0,7 percenta, čo však znamenalo prvé medziročné zlepšenie za uplynulých päť mesiacov. Prebytok júnovej obchodnej bilancie bol pritom o 0,8 percenta nižší než v máji.
Podľa nezávislých ekonomických expertov bude mať prebytok obchodnej bilancie ešte krátky čas klesajúci trend. Vďaka zlepšeným ekonomickým podmienkam v Ázii a očakávanému hospodárskemu rastu v Európe je však pravdepodobné, že zvrat v tejto negatívnej tendencii možno očakávať ešte do konca roka. „Negatívny tlak silného jenu na export krajiny by sa mal od septembra viditeľne zoslabiť,“ povedal pre agentúru Reuters ekonóm ABN AMRO v Tokiu Kazuhiko Ogatu. Japonská vláda sa v nedávnej minulosti nechala niekoľkokrát počuť, že silný jen nie je želateľný, pretože môže zabrzdiť aj tak nie veľmi istý pokus o oživenie japonského hospodárstva. „Ďalší prepad v prebytku môže byť jedným z faktorov spomalenia ekonomického rastu. Ďalší hospodársky výhľad krajiny nie je podľa môjho názoru pesimistický,“ dodal Ogata. Finančné trhy prijali správu chladne, pričom obchodníci na tokijskej burze venovali viac pozornosti posledným zmenám na trhu aktív v USA.