e, v ktorých je mesto evokované textovou a fotografickou esejou, pri zachovaní najnutnejších informácií. Popri Londýne už vyšiel aj Paríž.
Sheelagh Ellwood: Franco. Člověk, voják, diktátor. Preložila Marie Pokorná, Books, Brno 1999. Je málo takých priliehavých príkladov toho, že sprievodné okolnosti totalitných spoločenských systémov sa navzájom navlas podobajú, ako sú paralely nášho komunistického socializmu a španielskeho fašizujúceho frankizmu. Rovnako ako sme v detstve pred nastúpenými súdružkami učiteľkami kvíkali, že červené šatky na slnku horia, spievali kedysi španielske deti Cara al sol pred učiteľmi, ktorým, podobne ako tým našim, väčšinou neprekážalo, že krmia svojich žiakov propagandistickými nezmyslami. Zároveň však boli frankizmus a jeho tvorca úplne ojedinelými zjavmi medzi diktatúrami a diktátormi.
Miloš Jakubec: Pokus o absolutno. Hledání cesty k nepoznané realitě. Vydané vo vlastnom náklade, Praha 1999. „Existuje cesta, ako zvýšiť racionalitu vlastného myslenia, a to odhalením a ovládnutím svojej vlastnej viery,“ píše autor na obálke svojej knihy. Čo si o tom myslíte?
Alasdair Gray: Něco z kůže. Preložil Tomáš Hrách, Argo, Praha 1999. Škótsky prozaik a výtvarník Alasdair Gray sa stal v Británii pojmom. Preslávil sa predovšetkým svojím „postjoyceovským“ románovým opusom Lanark: Život v štyroch knihách a zvlášť medzi univerzitnou mládežou je dnes už pojmom kultovým. Kniha Něco z kůže je akýsi román-neromán. Nahliadneme do najchudobnejších štvrtí Glasgowa, potom zasa do sporiadanej domácnosti strednej vrstvy a tak ďalej. A pritom sú všetky príbehy sprevádzané ironickým nadhľadom autorského hlasu. Graya literárni kritici nazývajú veľkým fabulátorom, ktorý nezaprie v sebe britký škótsky zmysel pre humor.
John Gray: Liberalismus. Preložili Jan Kalvoda, Kamil Balbouh, Jiří Bis, Občanský institut, Praha 1999. Knižka je odpoveďami na otázky, čo je liberalizmus, kde sa vzal a čo od neho ešte môžeme očakávať. Autor knihy je, pochopiteľne, liberál.
Michael Ondaatje: Sebrané spisy Billyho Kida. Preložil Jiří Rothbauer, Volvox Globator, Praha 1999. Autor Anglického pacienta prichádza s vizionárskym románom Zobrané spisy Billyho Kida, ktorého ústrednou témou je príťažlivé, dramatické, ale tiež nanajvýš aktuálne - americké násilie. William Boney, postava skutočná a v tomto prípade i literárna, zabil prvého človeka, keď mal dvanásť rokov. Ako dvadsaťjedenročný mal za sebou ďalších devätnásť vrážd. Vynikajúci rozprávač Ondaatje vychádza z dobových prameňov, fotografií, ale aj vlastnej predstavivosti a opisuje cestu Billyho Kida Novým Mexikom približne v roku 1880. Odhaľuje čitateľovi možnú škálu pohľadov na život a psychiku človeka, vraha.
Gerhard Schulz: Romantika. Preložili Martin Horák a Ladislav Horáček, Paseka, Praha-Litomyšl 1999. Romantika kvitne všade a vo veľkej hojnosti. Existuje romantika hokeja, špiónov, filmu i nosných konštrukcií. A dávno sa už tohto slova zmocnil aj turistický priemysel. Romantická vraj môže byť cesta po južnom Nemecku a po európskej sieti romantických hotelov. V tejto knihe však nejde iba o opísanie týchto zážitkov, ale najmä o romantické prejavy 19. a 20. storočia v rôznych umeleckých disciplínach a aj o prienik tohto pojmu do filozofie, politiky či prírodných vied.