Vodca afganského islamského hnutia Taliban - Mulláh Muhammad Omar - je presvedčený, že americké sankcie uvalené na afganské aerolínie Ariana neprinútia jeho hnutie vydať saudskoarabského disidenta Osamu bin Ladína obvineného z terorizmu. Omar tak reagoval na utorkové americké rozhodnutie zmraziť aktíva aeroliniek a zablokovať obchody amerických spoločností a jednotlivcov s Talibanom. Cieľom tohto kroku má byť prinútenie islamského hnutia k extradícii bin Ladína, ktorý je obvinený z prípravy bombových útokov na americké ambasády v Keni a Tanzánii, kde zahynulo viac ako 200 ľudí.
ĎALŠIE ÚTOKY NA IRAK
Niekoľko irackých civilistov zahynulo a ďalší utrpeli v utorok zranenia pri útoku amerických a britských lietadiel na ciele v severnom Iraku. Iracká tlačová agentúra INA oznámila, že spojenci zbombardovali okolie kresťanského kláštora zo IV. storočia Dair Matá, kde si civilisti postavili tábor s vedeckými prístrojmi na pozorovanie zatmenia Slnka. Podľa informácií hlavného velenia americkej armády na Floride, stroje hliadkujúce v južnej bezletovej zóne zaútočili na päť irackých objektov. Stíhačky a útočné lietadlá zhodili bomby na tri zariadenia protilietadlovej obrany a dva iracké radarové systémy neďaleko miest Al-Amaráh, An-Násiríja, As-Samaváh a Ar-Rumajlá.
MENINGITÍDA V RUMUNSKU
Už viac ako 1300 prípadov zápalu mozgových blán vírusového pôvodu zaregistrovali v Rumunsku, kde sa toto ochorenie rozšírilo už prakticky do všetkých žúp s výnimkou jedinej (Mechedinti). Za centrum epidémie sa považuje mesto Iasi, kde ochorelo na meningitídu už 381 občanov, podstatne lepšia nie je však situácia ani v župách Bacau (vyhlásenej za oblasť postihnutú epidémiou), Botosani, Neamt a Suceava, v ktorých počet pacientov s predmetnou diagnózou prevýšil hranicu 100. Vzhľadom na rapídny vzrast počtu prípadov v Konstanci platí v miestnej nemocnici od utorka karanténa. To isté platí o nemocnici a istej materskej škole v župe Neamt.
NEPOKOJE V AMBONE
Náboženské nepokoje na východoindonézskom ostrove Ambon včera pokračovali už tretí deň a počet mŕtvych, ktoré si vyžiadali zrážky medzi moslimami a kresťanmi, stúpol na 23. Oznámila to polícia a očití svedkovia. Včera prišla o život jedna osoba a štyria utrpeli vážne zranenia pri zrážkach v obci Poka neďaleko mesta Ambon, povedal islamský predstaviteľ imám Rachman. „Všetkých postrelili bezpečnostné sily,“ dodal. Hovorca polície potvrdil streľbu, ale poprel, že policajti použili ostrú muníciu. Ambon, ležiaci 2300 kilometrov východne od hlavného mesta Jakarty v provincii Maluka (Moluky), je od januára dejiskom krvavých zrážok medzi moslimami a kresťanmi, pri ktorých zahynulo vyše 400 ľudí.
ZEMETRASENIE NA CYPRE
Silné zemetrasenie včera spôsobilo paniku medzi domácimi obyvateľmi a turistami v uliciach cyperského prístavného mesta Limassol. Otrasy pôdy dosiahli podľa seizmológov 5,8 stupňov Richterovej stupnice. Podľa údajov cyperského rozhlasu sa zranilo 26 ľudí, z toho 17 v Limassole, od ktorého bolo epicentrum vzdialené 30 kilometrov. Väčšina osôb utrpela zranenie od rozbitého skla. V Limassole a v Larnace poškodili otrasy pôdu na desiatkach domov. Prvý otras dosiahol 4,2 stupňov Richterovej stupnice, druhý 5,8 stupňov. Po druhom otrase, ktorý vyvolal paniku najmä v Limassole, nasledovali otrasy o menšej sile, od dvoch do 4,4 stupňov Richterovej stupnice. (ČTK, TASR)