v skratke

KÓREJSKÉ STRETNUTIE BEZ ÚSPECHU

Bez akejkoľvek známky pokroku sa skončilo šieste kolo rokovaní o mierovom urovnaní na Kórejskom polostrove, ktoré sa konalo v Ženeve za účasti USA, Číny, Kórejskej republiky a KĽDR. V spoločnom vyhlásení na záver rokovaní sa uvádza, že štyri strany absolvovali užitočné a produktívne rokovania a dohodli sa usporiadať čo najskôr ďalšie stretnutie. Konkrétny termín ďalšieho rokovania zatiaľ stanovený nebol. KĽDR podľa očakávaní predložila dve otázky, ktoré zablokovali predchádzajúce rokovania - požiadavku na odsun 37 000 amerických vojakov z Kórejskej republiky a uzatvorenie mierovej zmluvy s Washintonom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

CARTER DOSTAL VYZNAMENANIE

Americký prezident Bill Clinton včera ocenil svojho predchodcu Jimmyho Cartera a jeho ženu Rosalynn najvyšším americkým civilným vyznamenaním - prezidentskou medailou slobody za ich pomoc ľuďom v núdzi a presadzovanie demokracie vo svete. Obaja Carterovci dostali ocenenie počas slávnostnej ceremónie v Carterovom centre v Atlante. Táto organizácia, ktorá bojuje za dodržiavanie ľudských práv, vysiela pozorovateľov monitorovať voľby po celom svete. Ocenenie podľa pozorovateľov znamená, že Clinton a Carter pochovali staré nezhody týkajúce sa rozdielnych názorov na zahraničnú politiku i ďalšie otázky.

ČESTNÝ DIPLOM

PRE SERGEJEVA

Ruský prezident Boris Jeľcin včera ocenil ministra obrany Igora Sergejeva za úlohu, ktorú zohral počas konfliktu v juhosrbskej provincii Kosovo. Jeľcin odovzdal Sergejevovi čestný diplom "za politické urovnanie konfliktu medzi Juhosláviou a NATO a za neúnavné obhajovanie záujmov Ruska na Balkáne". Rusko vďaka úsiliu Sergejeva, ministra zahraničných vecí Igora Ivanova a vyjednávača Viktora Černomyrdina zohralo kľúčovú úlohu v dojednaní mierovej dohody medzi NATO a juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom.

SkryťVypnúť reklamu

TURECKO ROKUJE

S IRÁNOM O PKK

Tureckí a iránski predstavitelia včera v Ankare zahájili dvojstranné rokovania o bezpečnostných otázkach. Oznámila to turecká televízia NTV s tým, že Turecko požiadalo Irán o zastavenie podpory príslušníkom Strany kurdských pracujúcich (PKK) a o začatie vojenských operácií proti Kurdom na iránskej strane hranice. Turecko chce podľa pozorovateľov požiadať Irán aj o vydanie Osmana Öcalana - brata zadržiavaného vodcu PKK Abdullaha Öcalana. Vodca kurdských povstalcov včera prostredníctvom svojich právnych zástupcov vyhlásil, že ozbrojenci PKK nezložia zbrane, ak Turecko nepodnikne kroky na vyriešenie kurdskej otázky. Öcalan minulý týždeň vyzval príslušníkov PKK na zastavenie bojov a opustenie krajiny do

1. septembra. PKK vyhlásila, že sa podriadi výzve svojho vodcu, avšak neprisľúbila zložiť zbrane. Öcalanove slová sa preto považujú za apel na Turecko, aby otvorilo cestu k dialógu, zároveň ale zvýšili obavy Ankary z toho, že si PKK začne budovať základne v Iráne.

SkryťVypnúť reklamu

V SIERRA LEONE

PREPUSTILI zajatcov

Sierraleonskí povstalci včera prepustili všetkých zvyšných rukojemníkov vrátane tých, ktorých zadržiavali od začiatku roka. Oznámilo to v Londýne britské ministerstvo zahraničných vecí. Skupinu tvorilo zhruba 200 civilistov, 20 príslušníkov nigérijských mierových zborov, príslušníkov Afrického mierového zboru ECOMOG a vojenský pozorovateľ OSN. (TASR, ČTK)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 580
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 298
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 711
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 107
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 331
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 920
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu