Pre občana (fyzickú osobu) je dôležité, že novela zákona obsahuje návrh 6-percentného štátneho príspevku na úhradu úrokov poberateľom hypotekárneho úveru.
Všeobecná úverová banka (VÚB), a. s., realizovala v prvom štvrťroku tohto roka emisiu hypotekárnych záložných listov hodnote 100 mil. Sk, v tomto období pripravuje ďaľšiu emisiu v rovnakej hodnote. "Ak má občan záujem získať hypotekárny úver musí preukázať, že ho dokáže splácať a musí založiť v prospech banky nehnuteľnosť. Dnes, predtým ako Národná rada schváli štátnu bonifikáciu, je úroková sadzba pre fyzické osoby 13,5 percenta, právnické osoby majú úroky 17,2 a viac percent v závislosti od ratingovej triedy. Ručenie je možné kupovanou nehnuteľnosťou, stavanou nehnuteľnosťou ako aj majetkom tretej osoby. Pri stavanej nehnuteľnosti je to ťažšie, pretože nie je možné ručiť niečím čo ešte občan nevlastní. Dá sa to však riešiť notárskou zápisnicou alebo predhypotekárnym úverom", povedal pre SME Karol Glaser z divízie hypotekárneho bankovníctva VÚB.
Bytovú otázku mladých rodín však nerieši ani vláde predložená novela, pretože aj pri kúpe bytu potrebujú disponovať dosť vysokou hotovosťou.Hypotekárny úver dostanú najviac do výšky 60 percent znalcom ohodnotenej a bankou schválenej ceny ceny kúpeného domu či bytu. Ten je vo VÚB splatný za 5 až 30 rokov, maximálna výška nie je určená. HypoVereinsbank Slovakia a. s., ktorá získala licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov 23. decembra 1997, ich zatiaľ neposkytuje. Podľa predstaviteľov banky hlavnými dôvodmi tohto stavu je potreba legislatívnych úprav. Okrem toho nefunkčnosť kapitálového trhu spôsobila, že zdroje, ktoré by banka mohla použiť na hypotekárne úvery sú na trhu príliš drahé. Situácia je v súčasnosti na trhu taká, že ak by banka žiadala od klienta za hypotekárny úver 15 percentný úrok, ten by to považoval za príliš drahé. Na druhej strane však banka za takýto úrok nedokáže získať dlhodobé financie (minimálne na 5 rokov) na trhu, ktoré by následne mohla poskytnúť klientom vo forme hypotekárneho úveru. Situácia by sa mohla zlepšiť po tom, ako bude do praxe zavedená novela zákona o bankách, kde by štát prispieval bankám na úroky z hypotekárnych úverov vo výške 6 percent. HypoVereinsbank nepočíta s tým, že by už tento rok začali poskytovať hypotékárne úvery, ale na nasledujúci rok už plánujú poskytovanie týchto úverov.
Či však štátny príspevok rozhýbe slovenský trh z hypotékami a hypotekárnymi záložnými listami závisí hlavne od toho, koľko je štát ochotný na tento príspevok vyčleniť.