Americké múzeum jadrových laboratórií v Los Alamos v Novom Mexiku zastavilo v sobotu natrvalo predaj náušníc v tvare jadrových bômb, ktoré Američania zhodili na konci druhej svetovej vojny na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Zastavenie predaja je výsledkom početných protestov z Japonska, ktoré v posledných dňoch zosilneli v súvislosti s 54. výročím bombardovania. Japonci označili predaj za urážku a necitlivosť k obetiam, ktoré si obe bomby vyžiadali. Americké lietadlo Enola Gay zhodilo atómovú bombu na Hirošimu 6. augusta 1945. Nagasaki bombardovali o dva dni neskôr. Výbuchom a následnej radiácii podľahli státisíce ľudí. Los Alamos bolo miestom, kde americkú jadrovú bombu v najväčšej tajnosti vyvíjali a neskôr vyskúšali. Náušnice boli najpredávanejším suvenírom múzea.
IVANČICE CHCÚ ZBÚRAŤ EIFFELOV MOST
Predstavitelia moravského mesta Ivančice plánujú demolíciu historického železničného mosta, na ktorého stavbe sa podieľal aj známy francúzsky architekt Gustave Eiffel. Ako uviedol hovorca spoločnosti, ktorá demolíciu uskutoční, sanácia stavby z roku 1870 by bola príliš drahá. Demoličným čatám uniknú iba podporné stĺpy viaduktu, ktoré pamiatkari označili za historické pamätihodnosti. Mestská radnica prevzala svetoznámy most pod svoju správu v roku 1997 za symbolickú hodnotu jednej českej koruny. Nedávne stavebné expertízy však ukázali, že zástupcovia mesta, ležiaceho 20 kilometrov juhozápadne od moravskej metropoly Brno, sa o most najmenej 35 rokov vôbec nestarali a teraz mu hrozí akútne nebezpečenstvo zrútenia.
ŠTUDENTKA SA SÚDI KVÔLI MODRÝM VLASOM
Študentku kanadského lýcea vylúčili zo záverečného slávnostného odovzdávania vysvedčení, pretože mala vlasy nafarbené na modro. Podľa denníku Edmonton Journal sa však nevzdala a podala na vedenie školy žalobu. Pätnásťročná Lisa Cotová požaduje odškodné 100 000 kanadských dolárov. Škola však trvá na tom, že študentka sa neprimeranou úpravou svojich vlasov previnila proti školskému poriadku, ktorý jasne definuje spôsob, akým sa majú študenti školy prezentovať. Riaditeľ lýcea Ron Howden preto považuje za oprávnené, že nepovolil účasť žiačky na záverečnej slávnosti a že ju dokonca vyškrtol aj zo zoznamu absolventov. Howden navyše požiadal Lisinho otca, aby na slávnosti prevzal jej vysvedčenie. Narazil však nielen na odpor Lisy, ale aj na nepochopenie jej rodičov, ktorí požadujú od školy verejné ospravedlnenie. Škola im vraj spôsobila verejné poníženie, a tým prišli aj o dobré meno. Lisina matka je advokátkou, preto sa sama ujala na súde jej obhajoby s cieľom vyvolať okolo prípadu pozornosť a „zabrániť, aby sa podobné veci nemohli v budúcnosti opakovať“.
(ČTK, TASR)