NAIROBI (REUTERS, kos) - Tisícky ľudí sa zhromaždili v sobotu v centre kenskej metropoly Nairobi, aby na mieste vzdali poctu obetiam minuloročného krvavého atentátu pred budovou veľvyslanectva Spojených štátov, pri ktorom zahynulo viac ako 215 ľudí a 5000 bolo zranených. Masy ľudí prišli na miesto výbuchu, kde sa konal ekumenický obrad, ktorý viedol prezident Daniel Arap Moi. Po skončení oficiálneho programu sa tí, ktorí prežili, a pozostalí obetí pochytali okolo ramien a spoločne pri spomienke na svojich blízkych plakali. „Som tu, aby som oslávila to, že som prežila ten atentát,“ povedala Penina Wandia Muhoho, ktorá po výbuchu oslepla. Obeťou atentátu, ktorý zničil budovu ambasády Spojených štátov, sa stalo dvanásť Američanov a množstvo zamestnancov okolitých firiem. Len niekoľko minút po výbuchu bomby v Nairobi vybuchla ďalšia bomba pred americkým veľvyslanectvom v hlavnom meste Tanzánie Dar es-Salaam. Obeťou tohto útoku bolo 11 ľudí, asi 70 ich utrpelo zranenia. „Následkom výbuchu bomby boli potoky krvi, mŕtvy, slzy postihnutých a oslepnutých ľudí a množstvo osirelých detí, ktoré sa síce narodili v mieri, ale potom videli, ako ruky medzinárodných teroristov zahubili ich rodičov,“ povedal prezident. Moi vyzdvihol národnú solidaritu, ktorá sa prejavila po výbuchu. Stovky dobrovoľníkov vtedy zachraňovali obete z rozbúraných budov. Bomba okrem životov zničila aj majetok v hodnote miliónov dolárov a spôsobila obrovské škody i tak chudobnej krajine.
Ľudia, ktorí prežili atentát, doteraz trpia. Niektorí priznali, že v sobotu boli vôbec prvýkrát schopní prísť na miesto nešťastia, iní zase povedali, že celý rok žili v neustálom strachu. „Toto je vôbec prvý raz, čo som sem prišiel,“ povedal Martin Agola, ktorého žena bola jednou z obetí. „Normálne nie som schopný ani sa len priblížiť k tejto štvrti.“ Agola držal po celý čas v rukách fotografiu svojej ženy Patrície, ktorú urobil len pár dní pred výbuchom. Pri jeho nohách sa tmolili ich tri deti.
Americký prezident Bill Clinton v súvislosti s prvým výročím bombových atentátov na dve americké ambasády v Afrike vyhlásil, že Spojené štáty nebudú spokojné, kým sa útoky nevyšetria a nebude nastolená spravodlivosť. Washington ponúkol až 5 miliónov dolárov za informácie, ktoré by viedli k zatknutiu a usvedčeniu Osama bin Ladína, exilového saudského teroristu, ktorého považujú za mozog celej akcie.