S deťmi sa niečo deje, ich agresivita rastie, vedci hľadajú príčiny

Už v deviatich rokoch bol Mehmet nápadne agresívny, v jedenástich bol známym bitkárom a vlamačom, nasledovalo ublíženie na zdraví a vyhrážanie sa. V štrnástich rokoch sa prvýkrát ocitol vo vyšetrovacej väzbe, obviňovali ho zo spáchania viac než 60 trestný

ch činov. Neskôr nasledovalo vypovedanie chlapca tureckého pôvodu z Nemecka. Toho istého „kriminálnika“ však možno opísať aj z úplne iného pohľadu. Mehmet bol dieťaťom s miernou rečovou chybou, na ktoré vždy kládli nesplniteľné požiadavky. Doma pravidelne dostával bitku. Snaha sociálnych pracovníkov, ktorých rodičia privolali na pomoc, zostáva bez výsledkov. Chlapca poslali do detského domova, odkiaľ utekal. Prípad Mehmet je síce mimoriadny, ale v žiadnom prípade nie ojedinelý. Za rok 1998 eviduje nemecký Spolkový kriminalistický úrad rekordný počet prípadov detskej a mládežníckej kriminality - viac než 152 000 podozrivých vo veku pod 14 rokov. Oproti roku 1993 to predstavuje nárast o 70 percent. Popri obyčajných krádežiach v obchodoch pribúdajú násilnosti. V 240 prípadoch vrážd a zabití prebieha vyšetrovanie podozrivých, ktorí sú mladší než 18 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa to deje s dnešnými deťmi? Podľa odborníkov veľká časť detskej kriminality súvisí s prepadom jednotlivých spoločenských vrstiev do chudoby rovnako ako so stúpajúcou mierou rozvodovosti či pribúdaním násilia v médiách. Okrem toho je dokázané, že veľká časť kriminálnej mládeže figuruje medzi páchateľmi trestných činov len prechodne - po puberte, ako dospelí opäť vedú normálny život.

Druhej skupine detí a mládeže - deťom, ktoré sú „iné“ už od najmladšieho veku, sa pri diskusiách o detskej kriminalite venuje oveľa menej pozornosti. Práve z tejto skupiny však neskôr často pochádzajú recidivisti, ktorých vyšetrovatelia poznajú ako starých známych.

Už na základnej škole sa tieto deti prejavujú chodením poza školu, krádežami, trápením zvierat či podpaľačstvom. Psychické poruchy sociálneho správania sa alebo agresívna forma hyperaktívneho syndrómu - tak nazývajú odborníci prípady z tejto skupiny.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé symptómy sa pritom často objavujú už v prvom roku života - napríkad formou záchvatov plaču či kriku, ktoré presahujú obvyklú mieru. U dvojročných detí potom možno pozorovať záchvaty zúrivosti, niektoré hryzú, a v predškolskom veku - prevažne chlapci - reagujú agresívne už pri najmenších podnetoch.

Pre rodičov či vychovávateľov nie je jednoduché rozoznať, či je správanie dieťaťa naozaj prejavom poruchy (možno, že batoľaťu sa len prerezáva ďalší zúbok). Jednoduchá rada znie: ak sa správanie sa dieťaťa zdá nápadné, treba to konzultovať s odborníkom.

V pozadí psychických porúch, domnievajú sa vedci, stojí celý komplex príčin - v neposlednom rade aj biologické deficity, napríklad pri vývoji mozgu. Príčinou môže byť aj pravidelné fajčenie počas tehotenstva a svoju rolu hrajú aj gény - nie však vo forme nejakého „kriminálneho génu“, ale ako príčina napríklad zníženej schopnosti učiť sa. Rizikovým faktorom môžu byť aj organické poruchy - predčasný pôrod alebo komplikácie pri ňom.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v prípade takto podmienených porúch správania však hrá dôležitú úlohu bezprostredné rodinné prostredie, v ktorom dieťa vyrastá v prvých rokoch života. Ak samotní rodičia majú psychické problémy, deti sú neželané, chýba im emocionálne teplo, ak sa rodičia sústavne hádajú alebo sa rozvedú, sú riziká psychických porúch detí mimoriadne veľké - hlavne ak sa pridajú aj materiálne problémy, napr. nedostatok peňazí v rodine.

Existujú však aj faktory, ktoré ohrozené potomstvo môžu ochrániť. Deti z veľmi zaťažených rodín napríklad vykazujú menej chorobných symptómov, ak majú citlivú matku. Práve jej úloha je podľa vedcov mimoriadne veľká - je totiž prvou osobou, ktorá dieťaťu poskytuje emocionálnu istotu, čo je základ zdravého sebavedomia.

(TASR podľa Süddeutsche Zeitung)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 349
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 881
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu