Pozornosť finančných trhov počas včerajšieho obchodného dňa sa sústredila na zverejnenie údajov o vývoji americkej nezamestnanosti a mzdovom vývoji, čo sú kľúčové údaje pre ďalší vývoj amerických úrokových sadzieb. Euro počas dňa oscilovalo v pásme od 1,0720 USD/1 EUR až po úroveň 1,0770 USD/1 EUR.
Neskôr počas dňa boli zverejnené údaje o vývoji americkej nezamestnanosti za mesiac júl, ktoré dosiahli úroveň 4,30 percenta. Mierny nárast zaznamenala priemerná hodinová mzda, a to z júnovej úrovne 13,23 dolára až na júlových 13,29 dolára. Euro posilnilo voči doláru až k úrovni 1,0775 USD/1 EUR, ale do konca obchodného dňa v Európe neprekonalo túto hodnotu. Americká ekonomika tak opätovne dokázala svoju schopnosť udržať pozitívny vývoj na trhu práce a na menšie prekvapenie analytikov bol opätovne vykázaný vyšší nárast v tvorbe pracovných príležitostí.
Voči japonskému jenu dolár opätovne posilnil až na hranicu 114,70 JPY/1 USD, a to po opätovnej sérii vyhlásení japonských čelných predstaviteľov. Neskôr opätovne však prišli na rad nákupy japonských jenov a v závere dňa po zverejnení údajov o americkej nezamestnanosti dolár dosiahol k hodnote 114,20 JPY/1 USD.
Pozornosť sa postupne presúva do Ázie, kde sa opätovne začínajú objavovať úvahy o možnom devalvovaní výmenného kurzu čínskeho juanu. Napätie medzi Pekingom a Taipei neutícha a ani údaje o ekonomickom raste a obchodnej výmene s ostatnými krajinami nevykazujú príliš pozitívne čísla. Thajský baht oslabil na najnižšiu hodnotu za posledných päť mesiacov na hodnotu 38,91 THB/1 USD. Čínska centrálna banka odmietla úvahy o zmene politiky okolo výmenného kurzu juanu a v podobnom duchu sa vyjadrili aj ostatné menové autority tejto krajiny.
Poľský zlotý posilnil v priebehu dňa na hodnotu 2,50 % od centrálnej parity po tom, ako vo štvrtok atakoval najnižšiu hodnotu za posledné dva týždne na úrovni 1,80 %. Podľa názorov analytikov sa panika skončila a momentálne je čas na nákupy zlotých. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)