BRATISLAVA (SME -gk) - Negatívne očakávania šéfa Federálneho rezervného systému (Fed) Alana Greenspana sa stávajú čoraz viac reálnejšie. Inflačné tlaky v najväčšej svetovej ekonomike sa totiž stávajú čoraz viditelnejšie. Posledným náznakom toho boli výsledky medziročného rastu produktivity práce, ktorá v druhom tohtoročnom kvartáli výrazne oslabila voči predchádzajúcim trom mesiacom. Rast produktivity, ktorá vyjadruje efektívnosť pracovnej sily pri produkcii tovarov a služieb, v období od apríla do júna tohto roku vzrástla oproti rovnakému obdobiu minulého roku iba o 1,3 percenta. V predchádzajúcom kvartáli to bolo ešte 3,6 percenta, čo však tiež už znamenalo spomalenie rastu produktivity z úrovne 5 percent. Na druhej strane nárast miezd v tomto období akceleroval o 3,8 percenta. Obidve čísla znamenali pre analytikov nemilé prekvapenie. Spomalenie rastu produktivity práce bolo vyvolané aj pomalším rastom hrubého domáceho produktu, ktorý v druhom štrvrťroku posilnil iba o 2,3 percenta oproti 4,3 percentám v predchádzajúcom.
Výsledky produktivity a nákladov na mzdy poukazujú na to, že Spojené štáty musia nízku úroveň nezamestnanosti zaplatiť vyššími nákladmi na zamestnanca. Vyššie mzdy pritom budú tlačiť infláciu v USA smerom nahor a to je situácia, ktorej sa chce A. Greenspan vyhnúť. Šéf centrálnej banky už pred dvoma týždňami varoval, že Amerika má nízku infláciu iba vďaka tomu, že produktivita práce rástla doteraz rýchlejšie ako mzdy. Ak by sa tento proces zastavil, USA by musela zvažovať návrat k viac reštriktívnej menovej politike. Z tohto dôvodu začínajú prevládať názory, že Fed na svojom augustovom zasadnutí bude zvyšovať úrokové sadzby.
Poslednou kvapkou, ktorá má rozhodnúť o smerovaní menovej politiky na najbližšom stretnutí najvyšších predstaviteľov centrálnej banky, budú asi čísla hovoriace o miere nezamestnanosti v USA. Ak by tá padla pod poslednú zverejnenú úroveň 4,3 percenta, ktorá je jedna z najnižších v histórii USA, A. Greenspana už asi nič nepresvedčí o tom, aby nezvýšil úrokovú mieru v Spojených štátoch. Analytici očakávajú, že počet nezamestnaných v poslednom období klesne minimálne na 4,2 percentá.