„Na tento deň sme čakali dlho,“ povzdychol si v stredu demokratický senátor Biden po tom, čo sa mu napokon podarilo prelomiť aj posledné prejavy odporu voči nominácii Richarda Holbrooka na post amerického veľvyslanca pri OSN. Člen zahraničného výboru Joseph Biden je jedným z najváženejších senátorov, zažil už kadečo, ale na 14-mesačnú blokádu vymenovania nového veľvyslanca sa ani on nepamätá.
Richard Holbrooke je momentálne jedným z najprestížnejších amerických diplomatov. Aj napriek tomu, že sa diplomacii venuje len „vo voľnom čase“. Jeho hlavným zamestnaním sú bankové investície. Zastával však už kľúčový post veľvyslanca v Nemecku a verejnosť si ho zapamätala najmä z nekonečných mierových rokovaní so Slobodanom Miloševičom. Ovocím kyvadlovej diplomacie Richarda Holbrooka je Daytonská mierová dohoda o Bosne, ale aj bombardovanie Belehradu a vojna v Kosove. Holbrooke „nútil jednotlivé frakcie k spolužitiu na základe amerického modelu, čo na Balkáne nemôže fungovať,“ tvrdí opozičná texaská republikánska senátorka Kay Hutchisonová. Zatiaľ čo jedni ho považujú za najlepšieho muža, akého Amerika môže vyslať do OSN, iní ho obviňujú z kariérizmu. „Holbrooke chce mať silou mocou vytesané svoje meno do žuly,“ charakterizuje ho istý znalec americkej zahraničnej politiky.
Holbrookovu nomináciu najprv osem mesiacov zdržiavali dohady o možnom konflikte záujmov bankára a diplomata v jednej osobe. Keď boli konečne prekonané, vyrukovali so svojím právom veta senátori. Výhrady Georgea Voinovicha dostatočne vysvetľuje už jeho srbské meno.
Iowský senátor Charles Grassey, ktorý sa stal napokon poslednou prekážkou Holbrookovho menovania, však nemá s Balkánom nič spoločné. Štvalo ho len, že sa ministerstvo zahraničných vecí zachovalo nepekne k Linde Shenwickovej, vysoko postavenej americkej úradníčke v newyorskom sídle OSN, ktorá Senát informovala o príliš nekontrolovanom šafárení svetovej organizácie. Je to paradox, pretože rozsiahle reformy OSN, ktoré by sa mali dotknúť aj jej hospodárenia, budú práve ťažiskom nadchádzajúcej Holbrookovej misie.
JURAJ KITTLER