Uplynulý piatok vyhral na Panamerických hrách vo Winnipegu kubánsky svetový výškarský rekordér Javier Sotomayor (245 cm v roku 1993) zlatú medailu. Atléti z „ostrova slobody“ zdolali na atletickom poli svojich amerických ideologických nepriateľov o jedno prvenstvo. Už to neplatí.
Výškar, osobný priateľ Fidela Castra, bol v utorok ústrednou postavou oslavného prijatia u vodcu. V stredu ráno však kanadské médiá oznámili, že Sotomayor dopoval. Predseda Panamerickej športovej organizácie (ODEPA) i vplyvný člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Mexičan Mario Vazquez Rana škandál držal podľa predpisu v tajnosti. Povedal iba, že vo vzorke A bol pozitívny nález jedného atléta. O 24 hodín neskôr, keď skutočnosť potvrdila i B-vzorka, musel vysloviť meno 31-ročného Javiera Sotomayora, olympijského víťaza z Barcelony 1992, dvojnásobného majstra sveta zo Stuttgartu 1993 a Atén 1997. Zo Sotomayora urobila vládna propaganda Herkula „ostrova slobody“, hoci v novembri roku 1992 úplne zbabelo a chrapúnsky opustil svoju milenku, skvelú bežkyňu Anu Fideliu Quirotovú, ktorá horko-ťažko prežila ťažký úraz s množstvom popálenín s trvalými stopami na jej tvári. Quirotovej zomrela po desiatich dňoch aj predčasne narodená dcérka, ktorú mala so Sotomayorom. O rok sa už „Soto“ preháňal Havanou na Mercedese, ktorý dostal za prvenstvo na MS v Stuttgarte. Samozrejme, s Castrovým povolením.
Sotomayorovi našli v moči 200 nanogramov kokaínu a zobrali zlatú medailu. Prezident Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) Primo Nebiolo reagoval diplomaticky i farizejsky emotívne: „Som šokovaný i prekvapený, lebo Sotomayora si veľmi vážim.“ Generálny tajomník IAAF Maďar István Gyulai bol exaktný a označil kokaín za silný a nebezpečný stimulačný prostriedok. Kubánska reakcia bola jasná ako porážka svetového imperializmu v Castrových viachodinových prejavoch. Vedúci kubánskej výpravy na Panamerických hrách Rodrigo Alvarez Cambra najskôr označil Kanadu za nepriateľskú krajinu, odhalenie za sprisahanie, za ktorým stoja nepriatelia bašty komunizmu. „Sotomayorovi pridali kokaín do peruánskeho čaju, ktorým si liečil chorý žalúdok,“ povedal Cambra a bodka.
Cambrovu demagógiu v plnej miere vyvracajú fakty. Na Panamerických hrách vykonali 600 dopingových kontrol. Mexičan Vazquez Rana na tlačovej konferencii oznámil, že zlatú medailu pre pozitívny nález zobrali aj výškarskej víťazke Juane Arrendelovej z Dominikánskej republiky. Diskvalifikovali mexický tím, lebo hráč Ray Martinez dopoval, i celé mužstvo víťazných kanadských in-line hokejistov, lebo doping našli hráčovi Stevovi Vezinovi. Po prvý raz sa stalo, že za priestupok jednotlivca pykal celý kolektív.
Sotomayor mal v nedeľu súťažiť na svetoznámom nemeckom výškarskom mítingu v Eberstadte. Šéfovi i zakladateľovi podujatia Petrovi Schrammovi však v stredu kubánsky zväzový manažér Humberto Fournier telefonicky oznámil, že svetový rekordér asi nepríde, lebo má zranený chrbát.“ Schramm lakonicky konštatoval: „Niekde za tým telefónom sa nám vysmiali do hrsti.“ Kubánskemu výškarovi viac ako iste žarty prejdú. Aj Primo Nebiolo sa musí držať regúl. „Pokiaľ Sotomayora nepotrestá kubánska federácia, bude musieť konať IAAF,“ povedal šéf svetovej atletiky. Ťažko predpokladať, že sa stane to prvé. Druhé znamená dištanc, ktorý pravdepodobne vynesie Medzinárodná atletická federácia už pred MS v Seville (20. - 29. augusta). Teda ak chce zostať naďalej proklamovanou prvou bojovníčkou proti dopingu. V posledných dvoch rokoch si niektorými ústupkami v tomto smere pokazila fasádu. PETER FUKATSCH