Tohtoročné letné povodne pripravili v Číne o život zatiaľ 725 osôb, ďalších päť a pol milióna obyvateľov museli evakuovať. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú v Pekingu uverejnilo ministerstvo verejných záležitostí. Predchádzajúce správy oficiálnych zdrojov hovorili o 400 obetiach. Povodne postihli 23 provincií. Najväčšie škody napáchal vodný živel v oblastiach An-chuej, Chu-nan, Chu-pej, Če-ťiang a Ťiang-si. Pod vodou sa ocitlo vyše 11 miliónov hektárov poľnohospodárskej pôdy, úroda bola zničená na plochách presahujúcich jeden a pol milióna hektárov. Celkové hospodárske škody sa odhadujú na viac ako osem miliárd dolárov. V porovnaní so situáciou z minulého roka, keď Čínu zasiahli najničivejšie povodne za posledných 40 rokov, bolo postihnutých menej obyvateľov (58,8 %) i zaplavenej menej poľnohospodárskej pôdy (52 percent).
LEVY KRITIZUJE ARAFATA
Izraelský minister zahraničia David Levy včera odsúdil výroky prezidenta palestínskej autonómie Jásira Arafata, ktorý vyhlásil, že Palestínčania budú pokračovať vo svojej svätej vojne (džihád) až do dobytia Jeruzalema. Arafat v prejave v Rammaláhe na západnom brehu Jordánu pri príležitosti svojich stredajších 70. narodenín povedal, že „budeme pokračovať v našom boji a v našom džiháde, pokiaľ naše deti nevztýčia našu zástavu nad Jeruzalemom“. „Za koho sa Arafat vydáva, za Saladina?“ vyhlásil Levy v narážke na legendárneho arabského vojvodcu a panovníka, zakladateľa dynastie Ajjúbovcov, ktorý v roku 1187 v bojoch s križiakmi dobyl Jeruzalem a následne ich vytlačil z väčšiny Palestíny. Arafat pravidelne od vyhlásenia palestínskej autonómie v roku 1994 hovorí o svätej vojne Palestínčanov a vždy tým vyvolá hnev Izraela.
VÝBUCH V RUMUNSKEJ OCELIARNI
Pri explózii v oceliarni Sidex vo východorumunskom Galati prišli včera o život minimálne tri osoby. Viacero zranených bolo hospitalizovaných, z nich osem, podľa iných zdrojov až 14, vo vážnom stave. Tieto informácie však nemožno považovať za konečné, pretože na mieste nešťastia pracujú špeciálne záchranné tímy. Kým niektoré zdroje uvádzajú minimálne šiestich mŕtvych, podľa iných môže počet obetí dosiahnuť až tri desiatky. Príčina nehody, ktorú mohla podľa expertov spôsobiť vysoká koncentrácia plynov vo vysokej peci, zatiaľ nie je známa. Iba tri hodiny pred výbuchom bola však pec kvôli technickej kontrole mimo prevádzky. Výbuch na jednej zo šiestich hutníckych pecí oceliarne Sidex si v roku 1994 vyžiadal štyria ľudské životy, tri osoby boli vtedy zranené.
ŤAŽKÉ STRATY TALIBANU
Afganské opozičné sily dobyli naspäť všetky mestá na severe krajiny, ktoré pred niekoľkými dňami stratili pri ofenzíve vládnuceho fundamentalistického hnutia Taliban. Oznámila to včera nezávislá afganská agentúra AIP so sídlom v pakistanskom Péšávare. Podľa jej informácií opierajúcich sa o vyhlásenie hovorcu veliteľa opozičných síl generála Ahmada Šáha Masúda prišiel Taliban pri stredajšom protiútoku o mestá Džabalus Sirádž, Čarikar, Gulbahár a Mahmúdraki. Masúdove jednotky tak získali naspäť 30-kilometrové pásmo z pôvodných 55 kilometrov, ktoré museli opustiť. Pri bojoch prišlo o život 250 bojovníkov Talibanu. V súčasnosti jednotky protitalibanskej opozície postupujú k leteckej základni Bagram ležiacej asi 50 kilometrov severne od afganskej metropoly Kábul. AIP ale upozorňuje, že nezávislé zdroje zatiaľ mohli len potvrdiť boje pri Gulbaháre, ktorý leží pri ústí údolia Pandžišír, v ktorom sa nachádza Masúdov hlavný stan.
(ČTK, TASR)