kriminalite stávajú významnou hrozbou pre stabilitu našej spoločnosti.
Vo všetkých vyspelých kultúrnych a demokratických krajinách je vyhlásený neľútostný boj tomuto spoločenskému neduhu. V našej krajine ešte oficiálne miesta neurobili systémové zmeny na riešenie uvedeného problému.
My dolu uvedení zástupcovia Transparency International Slovensko, ktorí sme v septembrových voľbách roku 1998 volili zmenu a ktorí sme sa za ňu aj aktívne zasadzovali, sme dúfali v zmenu aj v tejto oblasti. Očakávame, že nami zvolení zástupcovia, či už v parlamente, alebo vo verejnej správe, sú lepší ako tí, ktorí nám demonštrovali korupciu a klientelizmus ako prejav štátnej moci.
Deklarujeme svoje zvláštne znepokojenie, že podobné javy sa vyskytujú v našej spoločnosti naďalej. Podľa prieskumu CPHR 50,5 % respondentov je toho názoru, že úplatkárstvo je v súčasnosti na rovnakej úrovni ako pred poslednými voľbami, pričom až 25,7 % respondentov súhlasí s názorom, že úplatkárstvo je dnes viac rozšírené ako pred ostatnými voľbami.
Zdôrazňujeme, že každé rozšírenie korupcie sprevádza ochudobňovanie obyvateľov Slovenska. Sme rozhodnutí vyhlásiť týmto nespoločenským prejavom neľútostný boj a vyzývame naň všetkých občanov, ktorí to myslia s našou cestou medzi vyspelé demokratické krajiny úprimne.
Sme si vedomí, že len úspešným zvládnutím tohto problému zabezpečíme vstup Slovenska do OECD, Európskej únie, ako aj do NATO. Je to cesta, ktorá otvorí brány vstupu takého prepotrebného zahraničného kapitálu.
Vyzývame tých, ktorí o tom rozhodujú, aby konali vo všetkých svojich aktivitách transparentne. Je to v záujme nás všetkých, je to v záujme našej lepšej budúcnosti.
Juraj Stern, Jiří Vlach, Blažena Hirnerová, Zdenko Kováč, Daniela Zemanovičová, Mária Kolaříková, Eugen Jurzyca, Emília Sičáková