sotva niečo zmení. V hre zostanú štyria. Do otvorenia MS sa chystá atletická superelita na Zlatú ligu už iba 11. augusta do Zürichu.
Americká šprintérka Marion Jonesová na Štadióne Louisa II. v meste kasín dosiahla dvadsiate víťazstvo na dvojstovke bez prerušenia od roku 1997. Dán kenského pôvodu Wilson Kipketer zabehol pri štvrtom víťazstve na „miliónovej ceste“ tabuľkovo najrýchlejší čas v tomto roku na svete 1:42,57. Dvadsaťsedemročný svetový rekordér na 800 m (1:41,11 min z Kolína nad Rýnom 24. 8. 1997) definitívne presvedčil o dominantnej forme spred dvoch rokov, ešte pred vážnym ochorením na maláriu. Ďalší svetový rekordér Bernard Barmasai z Kene (7:55,72 min z toho istého mítingu i v ten deň ako Kipketer) po prvý raz preradil na najvyšší rýchlostný stupeň, po dlhom sóle bežal konečne pod osem minút - 7:58,98. Rumunka Szabóová sa na 3000 m asi 200 m pred cieľom opäť odpútala od súperiek akoby nič a ľahko si dobehla po víťazstvo, hoci tentoraz nie v najlepšom čase sezóny.
Zlatým klincom významného atletického mítingu bola po čase technická disciplína. Dvadsaťjedenročná juhoafrická výškarka Hestrie Storbecková-Cloeteová mala pred sezónou osobné maximum 196 cm, 21. júla skočila v Paríži 200 cm, v Monte Carle už 204 cm - najlepší tohtoročný výkon, africký rekord a šiesta priečka v historických tabuľkách. Pred Sevillou sa vynorila nečakaná favoritka. Mužská výška favorita po dopingovej afére kubánskeho svetového rekordéra Sotomayora naopak zrejme stratila.
Kvarteto Jonesová, Szabóová, Kipketer, Barmasai sa dnes javí ako tutovka na deľbu milióna dolárov (vlani ho „roztretili“ medzi etiópskeho míliara Gebrselassieho, marockého míliara El Guerrouja a Jonesovú). Mítingy pred majstrovstvami a po majstrovstvách sveta však zvyknú mať iné scenáre. Rozhodujúci bude šiesty diel seriálu 3. septembra v Bruseli tesne po Seville (záver Golden Leuague bude 8. septembra v Berlíne). Keňania majú na „svojho“ Dána Kipketera ťažké srdce, 21-ročný Japheth Kimutai striehne na šancu. Jonesová chce v Seville štartovať v troch individuálnych disciplínach a dvoch štafetách. Ak by jej vyšiel sen o piatich zlatých (100, 200 m, diaľka, obe štafety), nie je vylúčená strata motivácie, ak by sa jej šampionát nevydaril, zase strata formy. Najkenskejšia disciplína - 3000 m prek. - nemá v tohtoročných tabuľkách až takú jasnú kenskú podobu. Za suverénnym Barmasaiom je síce poradie. 2. Koskei 8:06,76, 3. Kosgei (obaja Keňa) 8:07,13. V pätách však majú Maročanov: 4. Ezzine 8:07,31, 5. Chattabí 8:09,03. Suverénka Szabóová pobeží na MS i na poslednom mítingu ZL v Berlíne 5000 m, kde má väčšiu konkurenciu.
PETER FUKATSCH