i na nútené práce čestný predseda slobodných demokratov Otto, gróf Lambsdorff. Poverenie vraj prijal preto, že považuje odškodnenie za morálnu povinnosť Nemecka. Aj keď sa teraz dosiahlo značné zblíženie názorov, odškodné nevyplatia, ako pôvodne plánovali - už od 1. septembra, v deň, keď pred 60 rokmi vypukla druhá svetová vojna. S vyplácaním začnú zrejme až v druhom štvrťroku roku 2000. Lambsdorff vyslovil poľutovanie, že rad nutných právnych otázok nebude včas vyriešený. Ľutuje to predovšetkým preto, že, ako povedal, každý rok umiera zhruba desať percent tých, ktorí majú na odškodnenie nárok.
Vo Washingtone mohol Lambsdorff svojmu americkému partnerovi, námestníkovi ministra zahraničia Eizenstatovi oznámiť, že spolkový kancelár Schröder po letných prázdninách predloží Spolkovému snemu návrh zákona na zriadenie štátnej nadácie. Z nadácie potom budú vyplácať odškodné tým osobám, ktoré nasadzovali na nútené práce buď v poľnohospodárstve, alebo v štátnych inštitúciách. Tých, ktorí pracovali v továrňach patriacich 16 nemeckým koncernom a bankám, odškodnenia prostredníctvom nadácie, ktorú tieto podniky zriaďujú.
Zdá sa, že vymenovanie Lambsdorffa za poverenca pre otázky odškodnenia veci prospelo. Jeho americký partner Eizenstatt ho nazval svojím „dlhoročným kolegom a priateľom“. Aj predstavitelia nemeckých koncernov majú k Lambsdorffovi, ktorý bol v Kohlovej vláde mnoho rokov spolkovým ministrom hospodárstva, značnú dôveru. Bol to zrejme on, kto trval na tom, aby odškodnili všetkých nasadených bez ohľadu na to, či to bolo na území tretej ríše alebo na území okupovaných krajín. Rovnako je už isté, že odškodnenie budú vyplácať všetkým postihnutým osobám v rovnakej výške, a nie podľa životnej úrovne v tej-ktorej krajine, čo by poškodilo predovšetkým osoby žijúce v štátoch strednej a východnej Európy. Jednotnosť odškodného bola tiež jednou z hlavných požiadaviek Iniciatívy osôb nasadených na nútené práce, ako to práve potvrdil jej hovorca Lothar Evers.
Aj spolková vláda je s výsledkami rokovaní vo Washingtone spokojná. Lambsdorff dosiahol, že vláda USA odporučí americkým súdom, aby už neprijímali tzv. hromadné žaloby v miliardovej výške a aby už podané žaloby na odškodnenia buď neprerokúvali, alebo zamietli. „Samozrejme, že nie každý súd musí odporúčanie akceptovať,“ povedal Lambsdorff. „Pravdaže, nebezpečenstvo, že mimo odškodnení vyplatených z nadácií budú mať úspech žaloby, je teraz minimálne.“ A to bola tiež jedna z hlavných požiadaviek spolkovej vlády a kancelára Schrödera.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)