Nad ich hlavami krúžili vrtuľníky a opancierované autá s pechotou sprevádzali ich traktory preťažené ľuďmi a potrebami pre domácnosť: odchod Srbov z malej obce Žitinje pripomínal skôr vojenský konvoj než to, čím v skutočnosti bol: žalostným zástupom vyplašených utečencov, píše rakúsky denník Kurier. Násilie a vyháňanie, ktoré bolo ešte pred niekoľkými týždňami osudom kosovských Albáncov, teraz musia zažívať srbskí roľníci. Ulice, ktorými prechádzajú na úteku, lemujú stovky Albáncov, ktorí skandujú „UCK“ a vysielajú za nimi kliatby.
Vyletí aj niekoľko kameňov. Niečomu horšiemu zabraňuje prítomnosť medzinárodných mierových jednotiek KFOR. Medzitým takmer už zo všetkých srbských obcí v Kosove odišli ich obyvatelia. V Žitinje nikdo nechcel ostať po tom, čo pred niekoľkými dňami v jednej usadlosti vybuchol granát a niekoľko ďalších usadlostí pohltili plamene. „Pre nás tu už nie je miesto. V tejto zemi už nikdy nebudeme môcť žiť spolu s Albáncami,“ tvrdí jeden z roľníkov reportérovi BBC. V opustenej dedine objavujú vojaci KFOR ozbrojených rabovačov. „Chceli sme si len od Srbov vziať to, čo nám predtým zobrali,“ ospravedlňuje sa jeden z drancujúcich mužov.
V Kosove žije už len asi 20 000 Srbov, väčšina z nich v poslednej enkláve v Kosovskej Mitrovici. V tomto rozdelenom meste oddeľujú jednotky KFOR nezmieriteľne nepriateľské skupiny obyvateľstva. Prvé pokusy zorganizovať spoločný život stroskotali. Srbi bojkotujú všetky schôdzky. Multietnickú materskú škôlku otvorili bez nich. Budúcnosť srbských utečencov je neistá. 170 000 z nich je teraz natlačených v športových halách a v školách v Srbsku. Zásobovaní sú len nedostatočne. Belehradský režim nemá peniaze. „Aj tu nám pre utečencov hrozí humanitárna katastrofa,“ vysvetľuje spolupracovník Detského fondu OSN (UNICEF). „O týchto ľudí sa však nikto nestará.“
Zatiaľ čo prúd Srbov utekajúcich z Kosova neustáva, postupujú i nové zástupy utečencov opačným smerom. Srbsko má albánsku menšinu. Doteraz žila v horských obciach pri hraniciach s Kosovom. Teraz ju vyháňajú. Cez hranice už utieklo 4500 ľudí. Aj ich vyháňajú „vyhrážaním vraždou, útokmi, plienením a otvoreným násilím“, informoval spolupracovník Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR). Páchateľmi sú vojaci juhoslovanskej armády a príslušníci srbských milícií, ktorí sa stiahli z Kosova, kde vyčíňali v minulých mesiacoch. (ČTK)