Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky hodnotil stav rozhodovania o návrhoch na vklad podľa katastrálneho zákona v lehote do 30 dní a zistil, že kritický stav (najdlhšie nevybavený návrh k 31. decembru 1998 je desať a viac mesiacov) je v okresoch Bratislava I, II a III, Prievidza, Trenčín, Komárno, Námestovo, Tvrdošín, Banská Bystrica, Levoča, Prešov a Trebišov. Pokiaľ ide o zápis verejnej alebo inej listiny do katastra nehnuteľností v lehote do 60 dní, kritický stav (počet nezapísaných listín v lehote je 2000 a viac) je v okresoch Bratislava II, Malacky, Pezinok, Senec, Galanta, Senica, Skalica, Myjava, Trenčín, Prievidza, Levice, Šaľa, Kysucké Nové Mesto, Martin, Námestovo, Banská Bystrica, Detva, Zvolen, Prešov a Poprad. Kritický stav vo vyhotovovaní identifikácie parciel pre súdy a súdnych komisárov do 4 mesiacov od požiadavky je v okresoch Čadca, L. Mikuláš, Námestovo, Tvrdošín, B. Bystrica a Svidník. Maximálne dodacie lehoty identifikácie sú v týchto prípadoch 8 a viac mesiacov. V súvislosti s uvedeným stavom nie je možné harmonické vybavovanie dedičstiev.
SLOVENSKO – BIELE MIESTO NA MAPE EURÓPY
Geodetický a kartografický ústav v Bratislave zabezpečuje v úplne minimalizovanom rozsahu práce súvisiace s prepojením medzinárodných referenčných systémov. Európske integrované geodetické základy tvoria kostru pre všetky medzinárodné geoinformačné systémy, pre navigáciu, diaľkový prieskum Zeme a celoeurópsky systém sledovania pohybov zemskej kôry. Problémom je, že Geodetický a kartografický ústav v dôsledku nedostatočného finančného zabezpečenia nevlastní potrebné softvérové vybavenie na riešenie týchto projektov, čo sťažuje napĺňanie príslušných báz údajov v stanovenej štruktúre a spôsobuje, že Slovensko tvorí na mape Európy biele miesto.
ZAOSTALÁ KARTOGRAFIA
Geodetické základy a kartografická tvorba sú významným technickým a kultúrnym dedičstvom národa a štátu. Pri pretrvávaní súčasného stavu sú ich zdokonaľovanie, modernizácia a rozvoj vážne ohrozené. Kartografická tvorba štátnych mapových diel sa v našich podmienkach vykonáva technologickými postupmi, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie a už aj v blízkom zahraničí dávno prekonané. Táto skutočnosť je o to znepokojujúcejšia, že v nedávnej minulosti sa slovenská kartografická tvorba radila na popredné miesto v Európe.
MAPA SLOVENSKA ZA 50 ROKOV
Katastrálny ústav v Žiline vytvára základnú mapu Slovenskej republiky veľkej mierky. Na polovici územia je kataster nehnuteľností spravovaný na mapách vyhotovených v uhorských zobrazovacích sústavách prevažne v minulom storočí. Tieto nevyhovujú, a preto treba vykonať obnovu katastrálneho operátu novým mapovaním. Ide o časovo a technologicky náročný proces. Súčasné kapacity katastrálneho ústavu však umožňujú vykonať takúto obnovu ročne na jednom percente územia SR, čo znamená zvládnutie úlohy za neprijateľných 50 rokov. (wm)