Katastre nehnuteľností v Banskobystrickom kraji, ale vlastne na celom Slovensku sú v krízovej situácii, v ktorej nestíhajú dodržiavať zákonné lehoty. V Banskobystrickom okrese je nevybavených vyše 2800 návrhov len na vklad a čakacia lehota presahuje trinásť mesiacov. V čom je problém?
„Ide o výraznú disproporciu medzi požiadavkami na katastrálne odbory okresných úradov a ich personálnymi, prístrojovými a softvérovými možnosťami. Plnenie úloh štátu je v dôsledku rozpočtovej nedostatočnosti skutočne na neželateľnej úrovni. Zákonné lehoty sa v súčasnosti nedajú plniť už ani s využitím rezerv, pretože de facto žiadne neexistujú.“
Nedá sa situácia riešiť zvýšením počtu pracovníkov?
„Teoreticky by sa dala, problém je však v tom, že plánovaný stav pracovníkov v katastrálnych odboroch na tento rok (329), nedosahuje ani úroveň roku 1996. Inak povedané, vôbec nezohľadňuje nárast počtu podaní, a tak sa počet nesplnených úloh zvyšuje. Okrem toho vládne tézy o zefektívnení štátnej správy počítajú s ďalším znižovaním počtu pracovníkov.“
Koľko by ste asi potrebovali ľudí na plnenie vládnych uznesení?
„V Banskej Bystrici vkladujú 4 právnici a trvá im to 13 mesiacov. Aby to bolo plynulé, potrebujeme ich ešte 8. Celkovo by počet zamestnancov mal teroreticky stúpnuť o 20. Tendencie vlády sporiť a znižovať počet ľudí sú v príkrom rozpore s jej vlastným uznesením.“
Podľa našich informácií niektoré katastre nespĺňajú ani predpísanú kvalifikačnú štruktúru. Je to pravda?
„Áno. Ťažiskovými profesiami sú geodet, právnik a odborník z informatiky, bez ktorých kvalitný výkon prác nie je možný. Na niektorých odboroch je stav doslova kritický. V okresoch Krupina, Poltár, Revúca, Veľký Krtíš a Žiar nad Hronom nie je ani jeden geodet - vysokoškolák.“
Fungovanie katastrálnych odborov na krajskej a okresnej úrovni má zabezpečiť štát. Vo vašom materiáli sa aj napriek vašim výhradám uvádza, že „kataster po svojom dobudovaní predstavuje taký nástroj na plnenie funkcií štátu, ktorý spĺňa európske kritériá“. Ale zdá sa, že to ešte dlho tak nebude.
„Funguje to podľa toho, aké štát vytvára podmienky. Všetko môže byť vymyslené dobre, len to chce jednu maličkosť. Financie. Ak je zákonná lehota na vklad vami kúpeného bytu do katastra tridsať dní a my to robíme za 13 mesiacov, tak nemôžeme vyhlásiť, že tento kataster funguje na európskej úrovni. Ako môžeme hovoriť o európskej úrovni, keď napríklad od dňa úmrtia sa dediči dostanú k vlastníckym právam až po dvoch rokoch. Kde tu môže byť trh s nehnuteľnosťami. Nejde vždy iba o niekoľko tisíc, mnohokrát sú to desiatky miliónov. Možno je to vymyslené na európskej úrovni, ale pre nedostatok pracovníkov a financií to funguje ako na Ukrajine. V Banskej Bystrici sme sa dostali do takých ťažkostí, že už je poradie na to, čo ide mimo poradia.“
To však vedie ku korupcii.
„Všade počúvame, že sa musí odstrániť korupcia a klientelizmus. Lenže všade, kde je niečo nedostatočné, je na ňu živná pôda. Teraz vláda zrejme prijme zase opatrenia, na základe ktorých budeme musieť vypracúvať materiály, ako predísť korupcii a uprednostňovaniu. A zasa sa to minie účinkom. Všetky podlácania padnú, keď na ne nebude dôvod.“
Pre vás je možno nedostatok štátnych financií pochopiteľný. Prečo by to však mal chápať občan, ktorého ten istý štát núti dodržiavať zákony, zákonné lehoty či platiť dane v termínoch?
„Máte pravdu. Situáciu sa preto snažíme riešiť aspoň čiastkovo. Stanovili sme si priority. Záložné zmluvy robíme do 15 dní. Aj tie by mohli stáť 13 mesiacov. Dohodli sme sa, že uprednostníme tých, ktorí kupujú nehnuteľnosť cez stavebnú sporiteľňu. Právnici to však tvrdo kritizujú, pretože všetci sú si pred zákonom rovní. Uprednostňujeme aj starých ľudí, ktorí zaplatili byt a sú v ťažkom zdravotnom stave. Išli sme už tak ďaleko, že od lekárov sme pýtali potvrdenia, v akom sú stave, aby sme to stihli urobiť. Aj tak je to všetko mimo zákona. Predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra SR Horňanský je možno zo všetkých ministrov a predstaviteľov ústredných orgánov najnešťastnejší človek. Už pomaly ani nechcú, aby prišiel na poradu na ministerstve vnútra, lebo stále len niečo požaduje. Keby sme nemali Phare, tak by sme si museli zobrať ‘sčoty‘, ktoré vyradili v ruských samoobsluhách, a robiť na nich.“
Čo sa stane, ak niekto príde o majetok v dôsledku prieťahov v konaní katastra?
„Keďže vlastnícke právo nadobudne až zápisom do katastra, ak dovtedy zomrie, nemá nič.“
Keby sa súdil so štátom?
„Nad tým nechcem ani rozmýšľať. Našťastie to ľudia nevedia a neodvolávajú sa na to masovo. To už by sme boli úplne hotoví.“
DANIEL VRAŽDA