Hypotetické však je, či bude možné nesvietiacich automobilistov pokutovať. Pretože málokto si nechá zatmenie ujsť, mnohí zastavia a budú hľadieť do neba. Je vraj dôležité, aby každý zastavil niekde na parkovisku včas a nezačal spontánne hľadieť na oblohu pri jazde, až keď zatmenie nastane. V Salzburgu počas zatmenia doprava úplne utíchne - na všetkých semaforoch bude svietiť červená. Aj v Mníchove sa momentálne diskutuje, či rozsvietiť pouličné osvetlenie. I keď úradníci zodpovední za bezpečnosť trvajú na zažatí svetiel, námestník mníchovského primátora Hep Monatzeder usudzuje, že sa mesto obíde bez osvetlenia a ponechá nerušený zážitok masám turistov, ktorých tam očakávajú. Karlsruhe a Stuttgart chcú spínače lámp zapnúť len vtedy, ak bude zamračená obloha, ktorá by efekt zatmenia znásobila. (eb, ČTK)
V PRIAMOM PRENOSE
Pre tých, ktorí nemajú možnosť cestovať za zážitkom z úplného zatmenia Slnka, pripravuje nemecká televízna stanica Sudwestrundfunk (SWR) s verejnoprávnou ARD a ďalšími partnermi zo zahraničia priamy prenos. Na ARD sa začne 11. augusta o 11.30 h. Približne o 12.10 uvidia diváci zábery z britských ostrovov a potom nastúpia kontinentálne kamery. Nemeckí televízni tvorcovia rátajú i s oblačnou alternatívou zatmenia - v takom prípade majú pripravené špeciálne lietadlo nad mrakmi, ktoré bude vysielať cez satelit.
PUTOVAL AJ ŠTEFÁNIK
Zatmenie Slnka bolo pre astronómov vždy veľkou výzvou na vedecké bádanie. Inak to nebolo ani v prípade Milana Rastislava Štefánika. Nevynechal vari jedinú príležitosť a cestoval za zatmeniami Slnka cez celé kontinenty. Zatmenie Slnka pozoroval prvýkrát v auguste roku 1905 v Alcosebre v Španielsku. V r. 1907 bol za zatmením Slnka v Ura Tube v strednej Ázii, r. 1911 na ostrove Vavau v kráľovstve Tonga a o rok neskôr v Cormeilles vo Francúzsku a v Passa Quatro v Brazílii. Najlepšie výsledky získal Štefánik z pozorovaní na tonžskom ostrove Vavau v apríli roku 1911.