Slovenskí atléti pocestujú na sevillské majstrovstvá sveta koncom augusta bez výraznejšej šance na finálové umiestnenie. Ak by sa „pritrafilo“, malo by cenu zlata. Napriek tomu nie je súčasnosť našej kráľovnej športov na plač. Na majstrovstvách sveta do 17 rokov v poľskej Bydhošti získala výškarka Renáta Medgyesová striebro, sedem ráz štartoval pretekár alebo atlétka zo Slovenska vo finále. Na nedávnom európskom šampionáte do 23 rokov v Göteborgu letela guľa z rúk dvadsaťročného Mikuláša Konopku na zlatých 19,60 m, trikrát bol slovenský reprezentant vo finále.
Atletický úspech má v princípe dva korene - objaví sa supertalent, čo je v našich zemepisných šírkach veľmi výnimočný jav (Pribilinec), alebo vyrastie generácia nádejí. To by mohla byť súčasnosť. Na potvrdenie stavu si, pravda, musíme trpezlivo počkať. Už neraz sme sa totiž nedočkali. Pre neschopnosť pevne budovať most medzi mládežníckym a seniorským brehom. Šéftréner slovenskej atletiky Ivan Čech po príchode našej úspešnej výpravy zo Švédska vyslovil to, čo sa malo stať už dávno. Finančné zabezpečenie úspešných mladíkov by malo byť približne totožné s našou zužujúcou sa špičkou.
Súčasná nádejná generácia sa dopracovala k úspechom rôznymi cestami, rozhodne nie koncepčnými. Bratia Konopkovci (Mikulášovo dvojča, kladivár Miloslav neštartoval v Göteborgu pre zranenie) napredujú vďaka nemalým finančným obetiam otca, kladivár Libor Charfreitag, trojnásobný univerzitný majster USA, študuje a športuje v Dallase vo výborných podmienkach tiež s výraznou peňažnou výpomocou rodičov. Skokanka Medgyesová sa „zvezie“ zásluhou trénera Michala Pogánya v skupine s českou trojskokanskou majsterkou sveta Šárkou Kašpárkovou. Raketový vzostup banskobystrického 22-ročného výškara Radoslava Mišíka, ktorý sa disciplíne venuje tri roky (za sezónu sa zlepšil takmer o 20 cm) je výsledkom priateľskej dohody trénera Ľubomíra Roška a zástupcu veliteľa AŠK Dukla Júliusa Nyárjasa. Kondičný tréner viacerých špičkových kolektívov rôznych športov Eugen Laczo, bývalý prekážkar na 400 m, pripravuje Marcela Lopuchovského viac-menej grátis z lásky k atletike.
Atletické Slovensko, pravda, s dávkou skromnosti, môžeme porovnávať s okolitými krajinami bývalého východného bloku. Insolventnosť kráľovnej športov pripisujeme všeobecnej ekonomickej mizérii krajiny, čo je iba čiastočná pravda. V Česku, Poľsku, Maďarsku sa po chvíľkovom úpadku rýchlo vzchopili, ich atléti zbierajú medaily na najvýznamnejších podujatiach. Rumuni získali v Göteborgu päť zlatých medailí. Chudobnejší ako balkánska krajina azda nie sme. Dokonale však nevieme využiť atletický úspech sponzorsky a marketingovo. Prekážkar Igor Kováč získal solídneho slovenského sponzora pol roka po aténskom bronzovom triumfe na MS. Šárka Kašpárková je najvyhľadávanejšou imidžovou tvárou českého športu. Bývalá majsterka sveta Helena Fibingerová je manažérkou marketingovej organizácie Česká atletika, s. r. o., ktorá zabezpečuje zväzu reklamné, televízne práva a vydavateľskú činnosť. A slovenskej atletike majú vytrhnúť tŕň z päty rodičia nádejných pretekárov. Hoci aj my máme slávnych z minulosti, ktorí sa venujú obchodným aktivitám. Pravda, na hony vzdialeným kráľovnej športov. PETER FUKATSCH