MOSKVA (ČTK, TASR) - Za novú úroveň rusko-izraelských vzťahov sa včera pri stretnutí s izraelským premiérom Ehudom Barakom v moskovskom Kremli vyslovil ruský prezident Boris Jeľcin. „Chceme mať čo do činenia s vami, novým, mladým premiérom Izraela,“ povedal Jeľcin Barakovi. „Nehovoríme, že naše vzťahy boli zlé alebo nedostatočné. Vždy sme stáli bok po boku počas procesu urovnania na Blízkom východe. Toto urovnanie sa však uskutočňovalo veľmi pomaly,“ uviedol Jeľcin. Opätovne v tejto súvislosti ponúkol zvýšenú úlohu Ruska v blízkovýchodnom mierovom procese. Ruský prezident uviedol, že treba upevniť súčinnosť USA a Ruska ako spolusponzorov urovnania situácie na Blízkom východe. Od intenzity týchto kontaktov bude závisieť úspech rokovacieho procesu, povedal Jeľcin. Barak upozornil, že Rusko má veľký vplyv na arabské krajiny, čo považuje za dôležité pre konštruktívne rokovanie.
Okrem Jeľcina sa šéf izraelského kabinetu stretol s premiérom Sergejom Stepašinom, ministrom zahraničných vecí Igorom Ivanovom a so zástupcami židovskej obce. Barak na rokovaniach so Stepašinom dosiahol dohodu o čo najrýchlejšom obnovení medzivládnej komisie pre obchodnú a ekonomickú spoluprácu oboch krajín. „Vývoj obchodných a ekonomických vzťahov medzi Ruskom a Izraelom má isté výhody v porovnaní s ruskou spoluprácou s inými štátmi,“ uviedol Stepašin. Obaja politici po stretnutí vyslovili s rokovaniami spokojnosť.
Izraelský premiér počas stretnutia s ruským premiérom nastolil aj otázku spolupráce Ruska s Iránom a Irakom v jadrovej oblasti a tlmočil znepokojenie Izraela nad prenikaním jadrovej technológie do Iránu. Stepašin izraelského premiéra ubezpečil, že Rusko nemá záujem o to, aby ktorákoľvek krajina vrátane Iránu vlastnila jadrové zbrane. „Ak existuje podozrenie, že z Ruska unikajú technológie, ktoré môžu napomôcť vývoj jadrových zbraní v Iráne, potom je Moskva pripravená tieto otázky prerokovať,“ uviedol Stepašin. Ruské oficiálne vedenie doteraz popieralo, že by Iránu dodávalo technológie na vývoj jadrových zbraní, a tvrdilo, že jadrová spolupráca s Iránom sa orientovala iba na mierové ciele. Obaja predstavitelia takisto potvrdili, že majú záujem o vzájomnú spoluprácu v poľnohospodárstve, ľahkom priemysle, telekomunikáciách, vo výrobe liekov, v spracovaní drahých kameňov a oblasti vedy.