Múdre a inteligentné ženy podľa zistení britských výskumníkov starnú podstatne neskôr ako ženy s nižším IQ. Prejavuje sa to predovšetkým výškou veku, v ktorom u nich nastáva obdobie klimaktéria. Podľa výsledkov dlhodobej štúdie, realizovanej už 50 rokov, sa menopauza u žien s vyšším IQ začína podstatne neskôr ako u žien menej obdarených duševným nadaním. Každá z viac ako 1500 účastníčok štúdie, narodených v marci 1946, už v detskom veku absolvovala inteligenčný test. Keď v roku 1993 skúmané ženy dosiahli vek 47 rokov, britskí vedci skúmali u nich súvislosť medzi inteligenciou a začiatkom klimaktéria. Výsledky vyhodnotené v britskom časopise Neurology ukázali, že u žien, ktoré v inteligenčnom teste dosiahli nižšie hodnoty, sa nepravidelnosť menštruačného cyklu začala už po štyridsiatke, zatiaľ čo nadanejšie ženy zaznamenali ukončenie menštruovania až po 50. roku života. Odborníci však doteraz nenašli vysvetlenie, podľa čoho príroda stanovuje časový plán pre absolútny začiatok a absolútny koniec pravidelného mesačného krvácania. Ale aj pre ženy, ktoré zaznamenajú začiatok klimaktéria v 43. roku života a obávajú sa zlyhávania pamäťových schopností, existuje útecha, že ich pozorovacia schopnosť je ešte vždy lepšia ako u mužov rovnakého veku.
CHELSEA NA PRAXI
Dcéra amerického prezidenta Chelsea Clintonová prázdninovala v minulých týždňoch ako praktikantka na jednom ranči v štáte Montana. Ranč takéto miesta ponúka študentom, ktorí sa zaujímajú o poľnohospodárstvo. Chelsea sa predtým na Stanfordskej univerzite zapísala na seminár ekonomiky životného prostredia. Majiteľka ranča Susan Allredová sa o práci svojej zverenkyne vyjadrila pochvalne. „Urobila nám radosť,“ povedala. Povinnosťami Chelsey bolo pasenie dobytka, váženie býkov a pomoc pri práci s embryami. Chelsea začala na ranči pracovať v júni. Jej prax mala pôvodne trvať šesť týždňov. Po leteckom nešťastí Johna F. Kennedyho mladšieho sa musela 17. júla vrátiť domov.
KÚPEĽŇA – NAJLEPŠIE MIESTO NA ODDYCH
Stres každodenného života zmenil kúpeľňu na najdôležitejšiu miestnosť v dome. Milióny Britov ju dnes považujú za oázu pokoja, v ktorej môžu relaxovať po vyčerpávajúcom dni alebo za miesto, kde sa osviežia pred vykročením do nového rána. „Kúpeľňa už nie je len miestom na očistu tela, ale aj duše,“ pripomína psychológ dr. Jonathan Sime. Najmä ženy si podľa neho cenia súkromie kúpeľne, v ktorom môžu byť aspoň chvíľu samy. Muži mali vždy svoje miestečka, kam sa utiahli, keď chceli o niečom popremýšľať. Na terapeutický účinok kúpeľa už zareagovali aj výrobcovia kozmetiky, ktorí uvádzajú na trh stále nové vonné oleje.
NEOBVYKLÉ KRÁDEŽE
Skupina neznámych zlodejov ukradla v oblasti neďaleko ruského Volgogradu dva kilometre plynového potrubia. Ako píše včerajšie vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung, za jedinú noc neznámi páchatelia rozobrali asi 250 ton oceľových rúr, ktoré potom zrejme pomocou autožeriavov naložili na nákladné automobily. Po ukradnutom materiáli doteraz niet ani stopy, dodáva denník. Podobne pochodilo aj desať kilometrov železničných koľají na severe Čiech. Zlodeji jednoducho rozobrali celú trať, ktorá bola v tom čase mimo prevádzky. Pracovníci českých železníc „stratu“ koľají zbadali, až keď chceli skontrolovať trať medzi Litvínovom a Horným Jiřetínom. (TASR)