Bohatí najväčšej svetovej ekonomiky - Spojených štátov amerických sa okrem nepredstaviteľného bohatstva vyznačujú aj určitou mierou filantropie. Od čias Andrewa Carnegieho, ktorý použil časť svojho majetku na charitu, sa stalo zvykom, že najbohatšie a najvykričanejšie mená poskytujú veľké sumy na podporu rôznych programov na zlepšenie životnej úrovne obyvateľstva rozvojových krajín a podobne. Samozrejme, tieto dary sú vždy spojené s patričnou mierou publicity.
Bill Gates, najbohatší muž na svete, ktorého majetok sa odhaduje na približne 100 miliárd amerických dolárov, vyhlásil, že dá väčšinu svojho majetku charitatívnej organizácii, ktorá nesie jeho meno, William H. Gates Foundation. Samozrejme, že sa Bill svojich peňazí nezbaví okamžite, ale bude postupne prispievať na účet charitatívnej organizácie v priebehu svojho života. Tým B. Gates získa aj ďalšie prvenstvo, jeho nadácia bude totiž najbohatšia na svete. Veď, nakoniec, ako jej zakladateľ.
Pre zakladateľa Microsoftu a jeho 20-percentného vlastníka toto nebude prvý príspevok na charitu. Softvérový magnát lámal rekordy v dobročinnosti už dvakrát tento rok. Najprv na začiatku roka poskytol svojej nadácii 3,3 mld dolárov, čo bolo v tých časoch najviac, aby následne v júni tento rekord prekonal ďalšími 5 mld dolárov. Podľa slov svojho otca B. Gates sa rozhodol vynakladať veľkú časť svojho majetku na charitu, keďže bol šokovaný nesmiernou mierou chudoby v rozvojových krajinách. Nadácia Williama H. Gatesa sa zameriava na podporu výskumu vakcín na boj proti malárii a AIDS. Zakladateľ nadácie chce s jej pomocou uskutočniť ďalšiu zo svojich vízií, keď jeho, ale aj všetky deti budú môcť vyrastať vo svete bez AIDS.
B. Gates ani po tom, ako odovzdá väčšinu svojho majetku, ktorý tvoria hlavne akcie Microsoftu, sa nezaradí medzi chudobných, ktorým chce pomôcť. Plánuje totiž, že zanechá svojim deťom po 10 miliónov dolárov a on sám si nechá dom v hodnote 60 miliónov dolárov.
Charita najbohatšieho muža sa stretla aj s pomerne veľkou vlnou kritiky, ktorá mu vyčíta, že dar je čisto účelový. Microsoft je totiž v súčasnosti obviňovaný z nečistých obchodných praktík a čaká na rozhodnutie súdu v prípade obvinenia, že sa pokúša o dosiahnutie monopolu na poli internetových prehliadačov. Lebo ak verejnosť vníma pozitívne majiteľa spoločnosti, tak potom pozitívne vníma aj spoločnosť, a vtedy sa najlepšie predávajú produkty.
GABRIEL KÁDASI