Signalizuje to krízový stav v súdnictve, alebo sú to len ojedinelé prípady?
„Sú to ojedinelé prípady z celkového počtu viac ako 1100 sudcov na Slovensku, ktorí si čestne plnia povinnosti. Paradoxným vedľajším účinkom je to, že ide o očistný proces v súdnictve.“
O kríze sa nedá hovoriť?
„Nie. Ministerstvo nemá možnosť a ani neplánuje kádrovanie. Sudcovia, u ktorých sa zistí porušenie zákona, musia počítať s veľmi tvrdým postihom a vylúčením z radov sudcov.“
Hrozí však zníženie dôveryhodnosti súdov. Ako tomu čeliť?
„Sudcovia, ktorí porušia zákon, škodia celému sudcovskému stavu. To je jeden z dôvodov, prečo ministerstvo spravodlivosti postupovalo dôrazne. Už sme uskutočnili voľbu funkcionárov súdov, v septembri zavedieme hlásenia o majetkovom stave u predsedov a podpredsedov súdov, neskôr po prijatí zákona u všetkých sudcov.“
Bude ešte niekedy súdiť popradský sudca Miroslav R., u ktorého sa našli drogy?
„Musím vychádzať z prezumpcie neviny, kým rozhodne súd a disciplinárny orgán. Zatiaľ sme s okamžitou platnosťou pozastavili výkon sudcovskej činnosti Miroslava R.“
Keď sa kritizujú súdy, argumentuje sa, že sa ohrozuje ich nezávislosť. Mali by byť súdy pod rovnakou kontrolou médií ako politici?
„Ony aj sú pod rovnakou kontrolou ako politici. Kritickým hlasom médií na adresu sudcov nikto nebráni. Pokiaľ by však boli v médiách nepravdivé fakty o činnosti sudcov, vtedy sa ministerstvo proti tomu dôrazne ozve.“
O podaní sťažnosti pre porušenie zákona vo veci prepustenia I. Lexu z väzby ste rozhodli až vtedy, keď bolo zrejmé, že sťažnosť nepodá generálny prokurátor M. Hanzel?
„Nie, nie. Podanie sťažnosti pre porušenie zákona sme zvažovali okamžite. Samotné rozhodnutie sme prijali nezávisle.“
Neprekvapilo vás, že takýto krok neurobil generálny prokurátor?
„Keď som ho urobil ja, nebolo potrebné, aby ho urobil aj generálny prokurátor.“
IGOR STUPŇAN