e navrhla britská vláda. Robertson je na čele rezortu obrany v kabinete premiéra Tonyho Blaira od víťazstva labouristov vo voľbách v máji 1997. Výrazne sa angažoval v procese rozširovania NATO a stál pevne za spojencami z USA. Podporoval minuloročnú americko-britskú operáciu Púštna líška proti irackému režimu a tohto roku opakovane obhajoval letecké útoky na Juhosláviu. Robertson bol jedným z prvých západných politikov, ktorí označili juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča za vojnového zločinca, ktorý patrí pred medzinárodný tribunál v holandskom Haagu.
Podľa premiéra Tonyho Blaira, do kresla ministra obrany dopomohla v máji 1997 vtedajšiemu tieňovému ministrovi pre Škótsko Robertsonovi jeho úloha v predvolebnej kampani pri obhajobe posilnenia škótskej autonómie. Politickú orientáciu Škóta Robertsona predurčilo už jeho rodisko. Keď v Škótsku v komunálnych voľbách v roku 1995 utrpela vtedajšia vládnuca Konzervatívna strana drvivú porážku, priniesol londýnsky denník The Guardian, ktorý je blízky labouristom, na titulnej stránke karikatúru zachytávajúcu konverzáciu dvoch škótskych lochnesiek: „Nedávno som tu videla škótskeho toryho.“
Syn policajta sa narodil 12. apríla 1946 v obci Pot Ellen na neveľkom ostrove Islay na juhozápade Škótska. Už počas štúdií vstúpil v roku 1963 do Labouristickej strany. O päť rokov neskôr opustil univerzitu v škótskom Dundee s titulom Master of Arts a začal pracovať vo výskume. Vo svojich 24 rokoch sa stal členom labouristického poradného výboru pre Škótsko, v roku 1977 predsedom škótskej vetvy Labouristickej strany a o rok neskôr ho zvolili do Dolnej snemovne britského parlamentu. V parlamente pôsobil ako opozičný hovorca postupne v záležitostiach Škótska, obrany, Európskej únie a zahraničných vecí. V roku 1992 bol zvolený za predsedu britsko-nemeckej parlamentnej skupiny. Jeho život poznamenali dve vážne udalosti: v roku 1977 prežil ťažkú autonehodu v škótskych horách a ako občan mestečka Dunblane veľmi trpel tragickou udalosťou, keď v marci 1996 postrieľal 43-ročný Thomas Hamilton 16 prváčikov a ich učiteľku pri hodine telocviku. Okrem svojej rodnej reči ovláda Robertson francúzštinu, voľný čas trávi rád fotografovaním či hraním golfu. S manželkou Sandrou sa oženil v roku 1970. Majú dvoch synov Malcolma a Martina a dcéru Rachel.
(ČTK)