„Najväčším sklamaním môjho života bolo, že som nemohol kladivkom poklopkávať horniny na mesačnom povrchu,“ zveril sa astronóm Eugene Shoemaker krátko pred svojou smrťou. To, čo mu v živote neumožnila telesná vada, sa mu splnilo po smrti. Dva roky potom, čo zahynul pri autonehode sa stal prvým človekom, ktorého pochovali na inom hviezdnom telese mimo Zeme.
Urna s popolom, ktorú vyniesla americká mesačná sonda Lunar Prospector, bola ozdobená fotografiou Hale-Boppovej kométy, ktorú Shoemaker spolu so svojou manželkou Carolyn naposledy pozorovali. Obsahovala aj záber krátera meteorického pôvodu v Arizone, v ktorom nacvičovali posádky Apolla pristátie na Mesiaci a pasáž zo Shakesperovej drámy Rómeo a Júlia na počesť lásky, ktorá ho spájala s manželkou, rovnako astronómkou. Manželský pár sa preslávil v júli 1994, keď kométa, ktorú v marci 1993 objavili spolu s amatérom Davidom Levym, sa zrazila s Jupiterom. Kométu pomenovali podľa jej objaviteľov - Shoemaker-Levy.
Shoemaker sa stal nielen prvým človekom pochovaným na Mesiaci, ale aj súčasťou starostlivo pripravovaného experimentu, ktorý by mal získať dôkaz o tom, či sa na Mesiaci skutočne vyskytuje voda. Sonda Lunar Prospector narazila v sobotu rýchlosťou 6000 kilometrov za hodinu na mesačný povrch. Teplo vyvolané zrážkou malo uvolniť plyny, ktorých rozbor má dokázať prítomnosť vody. Astronómovia sledovali celú operácieu v priamom prenose. David Mose z kontrolného centra Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) je optimistický. Podľa neho sonda narazila presne do 50 až 60-kilometrového krátera, kde vedci predpokladajú výskyt ľadu. Predsa však bude nesmierne ťažké existenciu ľadu analyzovať. „Bude to trvať niekoľko dní, ak nie mesiacov“, povedal Mose televíznej stanici CNN. Už dlhší čas sa predpokladá, že voda na mesiaci je. Náznaky o tom doniesla zo svojich 18-mesačných meraní aj sonda Lunar Prospector. Stále však chýba dôkaz. Existencia vody by dopomohla využívať Mesiac na ďalšie početné expedície, či jednoducho na turistiku.
(DPA, ČTK, mim)