Šachová partia okolo americko-ruskej zmluvy o znižovaní jadrových arzenálov START-2 trvá už šiesty rok. Zmluva, ktorá predpokladá zníženie počtu jadrových hlavíc na 3500 na americkej a 3000 na ruskej strane (t. j. o tretinu na oboch) neplatí, pretože prezident Jeľcin ju síce podpísal, ale Štátna duma ju odmieta ratifikovať. Západ dnes vkladá ťažké milióny do transformujúceho sa Ruska, ktoré zasa tvrdí, že má záujem o priateľstvo a spoluprácu. Prečo potom nezanedbateľná časť ruskej politickej scény trvá na udržiavaní drahých a navyše v realite úplne zbytočných či aspoň zbytočne veľkých jadrových arzenálov a vystavuje celý svet nebezpečenstvu katastrofy? Odpoveď je i nie je jednoduchá - je tu totiž permanentný zápas o moc a hlasy voličov medzi Jeľcinovou vládou a komunisticko-nacionalistickým parlamentom.
K argumentom dumy patrilo donedávna tvrdenie, že NATO ohrozuje Rusko svojím rozšírením na Východ alebo že START-2 je nevýhodná, pretože Američania budú mať viac rakiet než Rusi a že pre Rusov ich likvidácia bude aj veľmi drahá. Už nebohý bývalý predseda branného výboru dumy, "jastrabí" generál Rochlin však v októbri 1996 v akejsi profesionálnej zvedavosti volal po začatí rozhovorov o START-3 ešte pred ratifikáciou "nespravodlivej" START-2. Hovorca Bieleho domu James Rubin zasa v decembri 1997, keď sa prípravné rokovania o START-3 skutočne vo Washingtone začali, povedal, že o podrobnostiach novej zmluvy nemá zmysel rokovať, kým Rusko neratifikuje START-2.
Informácia z tohtotýždňovej návštevy premiéra Stepašina vo Washingtone o tom, že Rusi a Američania budú v auguste 1999 rokovať o ďalšom znížení arzenálov v zmysle START-3, len dokazuje, že už dávno ide o proces, ktorý nemá lineárny priebeh. Viceprezident Al Gore má pravdu, keď hovorí, že USA a Rusko už dávno pochopili, že znižovanie jadrových arzenálov je v ich spoločnom záujme - ak má na mysli vlády oboch krajín. Stepašin Američanom sľúbil, že sa vláda opäť pokúsi zmluvu presadiť v dume na jeseň. Jeseň však bude v Rusku politicky tentoraz naozaj veľmi horúca - chystajú sa totiž parlamentné voľby a od opozície nemožno čakať, že práve teraz urobí Jeľcinovi dobre. Dôležité je, aby aj komunisti pochopili, že podstatná pre prežitie je ekonomika, a nie boje pod zástavou zachovania mnohopolárnosti sveta, navyše za využívania potenciálnej jadrovej hrozby. Na to, aby to pochopili, by však asi najprv museli prevziať zodpovednosť za krajinu. To si radšej neželajme. BAŠA JAVŮRKOVÁ