ie, čo obe mocnosti mohli svetu ponúknuť. Ten, kto si ešte pamätá na propagandu sprevádzajúcu podobné schôdzky v 70. a 80. rokoch, vie, o čom je reč.
Rusko-americké vzťahy sú čoraz pevnejšie založené na pragmatizme. Aj preto vo Washingtone veľmi radi vidia súčasného premiéra Stepašina, ktorého viceprezident Gore nazval "mužom so zmyslom pre obchod". Do takej miery, že hlboká jazva spôsobená bombardovaním Belehradu sa hojí napodiv veľmi rýchlo. Moskva potrebuje americké doláre a Američania si uvedomujú, že Kremeľ niekedy musí zvýšiť hlas, aby umlčal domácich extrémistov. Bezpečnosť ruských jadrových zbraní a stabilita rubľa majú však pre Ameriku vychutnávajúcu neuveriteľne dlhú konjunktúru omnoho vyššiu cenu. "Ruské autority sa rýchlo naučili umeniu tlačiť Západu vatu do očí a Západ sa naučil predstierať, že to nevidí. Z politických dôvodov nám občas podhodia peniaze," charakterizoval súčasné vzťahy bývalý ruský financminister Fiodorov.
Stepašina majú v USA radi aj napriek jeho minulosti v službách KGB. Už na nedávnom summite G 8 v Kolíne ho Clinton prijal ako vychádzajúcu hviezdu ruského politického neba, pričom ktosi sarkasticky poznamenal, že to vzhľadom na príslovečnú Jeľcinovu žiarlivosť môže viesť k ďalšej nečakanej výmene šéfa ruskej vlády. Začiatok postbalkánskej kapitoly rusko-amerických vzťahov však vo Washingtone paradoxne sprevádzali témy hodné obdobia studenej vojny: špionážne aféry a jadrové odzbrojenie. Konzervatívny denník Washington Times v predvečer Stepašinovho príchodu napísal, že Rusko by malo zredukovať počet špiónov v USA, čo Stepašin ako naslovovzatý odborník komentoval lakonicky: "Výzvedné služby budú existovať, pokiaľ budú existovať štáty samotné," a dodal, že "ani táto skutočnosť by nemala zatieniť vzájomné vzťahy".
Američania sú na druhej strane skalopevne presvedčení, že ratifikácia zmluvy START-2 je najmä v záujme Moskvy a blahosklonne sa usmievajú nad politickou hrou, ktorú v tejto otázke hrá Štátna duma s Kremľom. Teší ich však obnovenie spolupráce spoločnej Stálej rady Rusko - NATO, ktorej činnosť Moskva jednostranne pozastavila okamžite po začatí náletov na Juhosláviu. Obnovenie dialógu je praktickým vyjadrením Stepašinových slov, ktorý pred odletom z Washingtonu vyhlásil: "Vstupujeme do 21. storočia. Mali by sme doň vstúpiť ako priatelia." JURAJ KITTLER