WASHINGTON (TASR/REUTERS) - Dokonca aj v Spojených štátoch amerických, v krajine zvyknutej na brutálne násilie, zanechala aprílová masakra študentov strednej školy Columbine v coloradskom Littletone veľké jazvy na duši. "Pokiaľ sa matky obávajú posielať svoje deti do škôl, tak máme celoštátny problém," povedal Joe Sudbay, riaditeľ najväčšej americkej organizácie na kontrolu zbraní Handgun Control. Dôsledkom tejto tragédie z 20. apríla, pri ktorej pod paľbou dvoch nepríčetných študentov zahynulo 15 nevinných ľudí, je aj narastajúci tlak amerických matiek, menšinových aktivistov a zákonodarcov na sprísnenenie príslušných zákonov.
Zákonodarné orgány vo viac ako 15 štátoch buď prijali dôležité zákony na kontrolu zbraní, alebo zrušili úpravy, ktoré podporovala Národná asociácia pre zbrane (NRA). Až o 20 percent vzrástol počet členov organizácie Handgun Control, pričom sa príspevky pre organizáciu takmer zdvojnásobili. "Verejnosť je naklonená kontrole zbraní ako nikdy predtým," povedal Robert Spitzer, profesor politológie na Newyorskej štátnej univerzite v Cortlande. Najprísnejšiu zákonnú úpravu pritom prijali v Kalifornii.
Keby nebolo masakry v Littletone, nikdy by sme takúto legislatívu neprijali, vyjadril sa losangeleský poslanec za Demokratickú stranu Wally Knox. Ten je tiež autorom úpravy, ktorá zakazuje Kalifornčanom kúpiť si viac ako jednu zbraň mesačne. V Illinois po desaťročnej snahe schválili zákon o prístupe detí ku zbraniam. Podľa neho musia majitelia strelných zbraní svoje "hračky" dať takpovediac pod zámok. Inak sa môžu ocitnúť až na päť rokov vo väzení.
NRA však argumentuje, že vlastníctvo zbraní povoľuje druhý dodatok ústavy, a preto patrí medzi základné slobody. No aj v štátoch, kde mala NRA veľkú podporu, dochádza k schvaľovaniu zákonov, ktoré vyznievajú v neprospech vlastníkov zbraní. Napriek tomu sa NRA domnieva, že incident v Columbine na nich nebude pôsobiť dlhodobo. A možno sa NRA skutočne nemýli. Organizácia, ktorá reprezentuje viac ako 2,9 milióna vlastníkov zbraní, úspešne obnovuje svoje sily. Osem štátov už schválilo zákonné úpravy podporené NRA. Mnoho zákonodarcov však tvrdí, že regulácia zbraní je celoštátna záležitosť, ktorá by sa mala vyriešiť na federálnej úrovni. To ale nie je v americkom Kongrese možné.