Cyprus patrí k najstarším krajinám, v ktorých sa dochovali zmienky o pestovaní hrozna a dorábaní vína. Nie náhodou sa tu každoročne v auguste otvára festival venovaný tomuto zlatistému moku, kde sa schádzajú vinári z celého sveta. Cyprus je známy kvalitnými vínami, dokoca rímsky spisovateľ Plínius považoval miestne víno za najlepšie na svete. Medzi najviac vychvaľované patrí najmä víno Commanderie St. John, ktorého pomenovanie pochádza ešte zo stredoveku. Počas križiackych výprav za oslobodenie Jeruzalema z rúk neveriacich totiž dobyl ostrov v roku 1191 anglický kráľ Richard Levie srdce a ten neskôr územie odovzdal rytierom Rádu sv. Jána. Od tých čias sa datuje aj výroba tohto vína - jednej z najstarších registrovaných značiek na svete. Postup výroby sa odvtedy nezmenil. Hrozno sa po zbere suší na slnku a potom dozrieva v dubových sudoch vyše desať rokov. Výsledkom je husté a sladké víno na spôsob sherry.
CYPRUS A MEĎ
Dnešný návštevník ostrova asi ťažko uverí, že v dávnych dobách bolo celé územie zarastené súvislou plochou lesa. Zničenie porastov malo viac príčin. V staroveku sa Cyprus preslávil obrovskými ložiskami medenej rudy. Spodobenie dvoch pojmov - medi a Cypru - bolo také silné, že v periodickej sústave prvkov sa meď pomenovala podľa tohto ostrova - cuprum. Táto "sláva" stála krajinu obrovské množstvo dreva, ktoré sa spálilo pri spracúvaní medenej rudy. Na úbytku miestnych lesov majú podiel i Egypťania. Na stavbu väčšiny lodí, ktoré sa postavili v Alexandrii, sa použilo dovezené cyperské drevo.
OTHELLOV PRÍBEH
Jedna z najznámejších Shakespearových drám Othello sa odohrávala na Cypre. Podkladom pre jeho dielo bola talianska novela zo 16. storočia, v ktorej sa benátska krásavica Desdemona zaľúbila do dôstojníka tmavej pleti v benátskych službách. Samozrejme, ako to už bolo v tom čase zvykom, vydala sa zaňho proti vôli rodičov a odišla do cyperskej Famagusty. Predpokladá sa, že príbeh sa zakladá na skutočnej udalosti z obdobia vlády Benátčanov a Othello mohol byť benátsky guvernér Cristoforo Moro. (jm, ru)