i Josephovi Ralstonovi, ktorý - aj keď sa to zdá neuveriteľné - z technických príčin nemôže čakať až do leta.
Našinca možno poteší, že aj za veľkou mlákou sa niekedy podarí vyrobiť faux pas, na ktoré sa v letnej uhorkovej sezóne vrhnú aj veľké svetové denníky. Niektorí vidia za Clarkovým odvolaním nespokojnosť Pentagonu s jeho úlohou v Kosove, iní sa snažia vo vymenovaní letca Ralstona vidieť snahu o glorifikáciu vzdušných síl, sám Pentagon sa však zaprisaháva, že výmena bola len "technickou rotáciou kádrov".
Generál Ralston si už pred tromi rokmi brúsil zuby na post šéfa generálneho štábu, jeho skvelú kariéru však zabrzdil mimomanželský škandál, a tak sa ambiciózny príslušník Air Force musel uspokojiť len s postom druhého muža vo velení. Vo februári sa však jeho mandát končí a podľa vojenských predpisov musí dostať do 60 dní nové poverenie, inak ho automaticky penzionujú. "Keď sa minister posadil a preštudoval všetky ponúkajúce sa možnosti…, zistil, že Ralston má presne tie isté predpoklady ako Clark," komentoval rozhodnutie hovorca Pentagonu. Aj za cenu, že sa Ralstonov kolega Clark namiesto frčky za úspešné zvládnutie Kosova dostal len na prvé stránky bulvárnych denníkov, ktoré v horúcich letných dňoch špekulujú, čo môže byť za jeho odvolaním. "Veľa ľudí si bude klásť otázku, čo je za tým," hovorí za všetkých bývalý veliteľ amerických síl v Bosne generál Smith. "Najviac sa obávam toho, že načasovanie a spôsob, akým bola celá vec oznámená verejnosti, podkope Clarkovu autoritu v čase, keď bude treba predísť ešte mnohým katastrofám," vyjadruje svoju nespokojnosť demokratická kongresmanka Ellen Tauscherová. Jej slová sú jasnou narážkou na to, že Clark sa dozvedel o odvolaní telefonicky počas návštevy v Litve - osem mesiacov pred vypršaním mandátu, pretože hrozilo, že o ňom budú informovaní ešte pred ním čitatelia Washington Post.
Bez vetra sa ani list nepohne, a tak aj na špekuláciách o tom, že za Clarkovým odvolaním stoja nezhody s ministrami Albrightovou a Cohenom, nie sú iba výmyslami. Clark už po vojne v Bosne aj napriek nevôli Pentagonu tvrdil, že je nutné pochytať a postaviť pred súd čo najviac vojnových zločincov - presne tak, ako to stálo v daytonských dohodách, na ktorých príprave sa spolu s R. Holbrookom podieľal. V Kosove zasa už od začiatku trval na tom, že letecký útok nebude iba záležitosťou niekoľkých dní, ako sa domnievala šéfka diplomacie Albrightová. Kongres a vládu zároveň bombardoval žiadosťami o väčšie právomoci a viac peňazí na prípravu pozemnej kampane. Na generálovo naliehanie do Albánska prepravili aj 24 vrtuľníkov Apache. Naznačovali možnosť skorého začatia pozemnej invázie, ktorú generál údajne so svojimi najbližšími tajne plánoval.
Wesley Clark je vojakom s diplomatickým vzdelaním. Počas vojny v Kosove sa však správal výlučne ako vojak a nediplomaticky hovoril svojim nadriadeným do očí svoj názor, aj keď bol niekedy nepríjemný. Clinton sa totiž bál vyslania pozemných vojsk ako čert svätenej vody. Republikánsky senátor McCain sa domnieva, že Clarkovo odvolanie môže v budúcnosti ovplyvniť velenie armády, ktoré začne uprednostňovať politické nazeranie na veci pred vojenským, čo budúcich prezidentov pripraví o možnosť vypočuť si nezávislý názor. A čo sa stane so samotným Clarkom? Všetky vojenské posty, ktoré zodpovedajú jeho hodnosti, sú na najbližšie roky obsadené. A tak s ním v Bielom dome paradoxne počítajú ako s veľvyslancom. Je možné, že sa svojou priamočiarosťou stane druhým Ralphom Johnsonom. Bratislava by ho uvítala s otvoreným náručím. JURAJ KITTLER