Už viac ako mesiac uplynul odvtedy, čo sa objavili informácie, že Vladimír Poór predal spoločnosť Arad a tým aj Naftu Gbely. Vláda hneď na druhý deň oznámila, že tento predaj neuznáva a že urobí všetko preto, aby získala Naftu späť do rúk štátu. Žiaden úspech v tejto snahe sa však zatiaľ nedostavil.
Pozná dnes ministerstvo hospodárstva aspoň majiteľov spoločnosti Arad?
"Nepozná. Museli by sme na to poznať obsah kúpno-predajnej zmluvy. Na základe dostupných informácií však má mandát na všetky rokovania týkajúce sa predaja Aradu spoločnosť IPB AII. Ale tá nie je 100-percentným vlastníkom, pretože v tej zmluve je množstvo ustanovení, ktoré umožňujú odstúpenie od predaja. Takže vlastníctvo tak nejako pláva medzi pánom Poórom a IPB AII. Podľa môjho súkromného názoru je faktickým majiteľom Aradu ten, kto má v trezore jeho akcie. Dokonca by som vyslovil pochybnosti, či vôbec opustili ten istý trezor."
Ak majú súčasní majitelia Nafty Gbely pristúpiť na mimosúdnu dohodu a vrátiť Naftu Gbely, bude im musieť slovenská vláda niečo ponúknuť na výmenu. Má štát čo ponúknuť?
"Všetci, ktorí sa nejakým spôsobom angažujú v tejto kauze, by mali vo svojom vlastnom záujme zaradiť spiatočku a bez nejakých finančných požiadaviek, bez toho, že by niečo za to pýtali, to vrátiť do bodu nula. To by som chápal ako ústretový krok a uznanie, že takýmto spôsobom sa do slovenského plynárenstva nevstupuje. Akékoľvek iné požiadavky sú neprijateľné a v tom prípade neostáva nič iné, len trpezlivo čakať na rozhodnutie súdu a dúfať, že mu to nebude trvať dva roky a že na základe existujúceho právneho stavu rozhodne tak, že vytvorí neplatnosť pôvodnej zmluvy."
Zaradiť spiatočku by mali na základe toho, aby si nepoškodili dobré meno alebo aby sa vyhli trestnému stíhaniu, alebo z iných dôvodov?
"Aj to, aj to."
DUŠAN DEVÁN