ŠTOKHOLM (TASR) - Švédsko v súčasnosti neuvažuje o zavedení vízovej povinnosti pre občanov Slovenskej republiky v súvislosti s podobnými krokmi ďalších dvoch škandinávskych krajín - Fínska a Nórska. S odvolaním sa na informácie Sekcie pre migračnú a azylovú politiku Ministerstva zahraničných vecí Švédskeho kráľovstva to včera potvrdil konzul Veľvyslanectva SR vo Švédsku Ján Kvapil. Do konca júna tohto roku požiadalo o azyl 124 slovenských občanov, pričom všetky žiadosti úrady tejto severskej krajiny priebežne vybavujú a zamietajú, podobne ako bolo zamietnutých 17 žiadostí podaných slovenskými občanmi v minulom roku. Neatraktívnosť Švédska pre ekonomických emigrantov spočíva najmä vo finančnej podpore, ktorú žiadatelia dostanú. Pre štvorčlennú rodinu je to iba 35 švédskych korún na deň - na porovnanie škatuľka cigariet stojí vo Švédsku 40 švédskych korún a peceň chleba 20 korún. Vo Švédsku žije skupina Rómov z bývalého Česko-Slovenska, ktorá tam prišla ešte v 70. rokoch, pričom takmer všetci pochádzajú zo Slovenska.
Až 116 žiadostí o azyl zo Slovenska zaznamenali za prvých šesť mesiacov tohto roku na dánskom imigračnom úrade v Kodani, pričom žiadnu z nich podľa šéfa sekcie štatistiky dánskeho imigračného úradu Christiana Oxenbölla zatiaľ nevybavili úrady tejto severskej krajiny kladne. Minulý rok registroval dánsky imigračný úrad 55 žiadostí zo SR o azyl, z nich bolo akceptovaných 12 v rámci štatútu utečenca a ďalšie tri z iných dôvodov. Ani Švédske, ani Dánske imigračné úrady však nevedia presne povedať, koľko Rómov sa nachádza medzi žiadateľmi o azyl zo Slovenska, pretože ich registruje podľa štátnej príslušnosti, a nie podľa etnicity.
V prípade, že sa v blízkej budúcnosti neodohrajú žiadne mimoriadne udalosti, vízová povinnosť pre občanov Českej republiky v najbližších dňoch ani týždňoch zavedená nebude. V Prahe to včera potvrdil hovorca Ministerstva zahraničných vecí (MZV) ČR Aleš Pospíšil. Zdôraznil, že napriek tomu, že vo Veľkej Británii je v súčasnoti vysoký počet občanov ČR rómskeho pôvodu, žiadajúcich o azyl, predstavitelia Veľkej Británie vyjadrili "spokojnosť so spôsobom, akým vláda (ČR) rieši problematiku ľudských práv".