Nemecký veľvyslanec vo Veľkej Británii von Moltke po prvýkrát za svojho niekoľkoročného pôsobenia v Londýne protestoval u šéfredaktora britského týždenníka. List diplomata bol adresovaný šéfredaktorovi The Sunday Times a nemecký veľvyslanec mal námietky proti článku s titulkom My všetci nenávidíme Nemcov. A. A. Gill, novinár známy svojím sarkazmom a britkou kritikou, v článku popisoval svoje dojmy z cesty po Nemecku. Ostro odsúdil zjednotenie Nemecka a súhlas Západu so zjednotením označil za jednu z najväčších chýb západnej politiky.
Gill ľutoval, že zmizla bývalá NDR. "Väčšie Nemecko tak uskutočnilo, čo sa mu takmer podarilo s Československom, Rakúskom a Poľskom - podarilo sa mu nechať zmiznúť NDR," napísal Gill a pokračoval: "NDR pritom bola existujúcim štátom s vlastnou zástavou, hymnou, parlamentom, vrstvou vyšších úradníkov, infraštruktúrou, ľudia sa tu rodili, ženili sa a umierali…" Gill vyslovil tiež názor, že dejiny ľudstva si nepamätajú niečo podobné, ako bol koncentračný tábor Buchenwald a poznamenal, že posledných 50 rokov nemeckej histórie je pre Nemcov rokmi ponižovania a prosieb o odpustenie.
Nemecká tlač na článok rozhorčene reagovala. Berlínsky denník Die Welt dal slovo známemu anglickému vydavateľovi a politológovi lordovi Weidenfeldovi, ktorý je židovského pôvodu. Lord Weidenfeld pripomenul, že The Sunday Times, ktorý patrí austrálskemu tlačovému magnátovi s americkým občianstvom Rupertovi Murdochovi, odmieta aj britskú monarchiu a stavia sa proti európskemu a nemeckému zjednoteniu. Gillov článok je podľa neho palicou pod nohy britského premiéra Tony Blaira, ktorý sa snaží o lepšie vzťahy Veľkej Británie k Európe, k Francúzsku i k Nemecku. Známy britský hráč futbalu Tony Woodcock, ktorý už pätnásť rokov žije v Kolíne nad Rýnom radil, aby Nemci nebrali všetko, čo píše britská tlač, tak vážne. "Je to náš povestný čierny humor," hovorí Tony Woodcock. "Za 24 hodín sme už to, čo sme povedali alebo napísali, zabudli…"
Podobný názor vyslovil tiež v Londýne žijúci nemecký publicista Thomas Kielinger. Sarkastický tón je podľa neho typický pre značnú časť anglickej tlače už od 18. storočia. Nedávno najstarší britský politológ May Bellow porovnával v denníku The Times ministerského predsedu Tonyho Blaira pre jeho údajnú túžbu moci dokonca s Adolfom Hitlerom.
RUDOLF STRÖBINGER, Bonn
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)