Vyhliadky oživenia domáceho dopytu pritom zostávajú v dôsledku pravdepodobného nárastu nezamestnanosti neisté. Analytici v odpovedi na otázku agentúry Reuters predpovedajú, že miera nezamestnanosti po miernom májovom poklese vzrastie o 0,2 percenta a opäť sa vyšplhá na rekordných 4,8 percenta. Hodnota júnovej nezamestnanosti bude známa v piatok. O deň skôr bude zverejnený aj vývoj priemyselnej produkcie v rovnakom mesiaci; analytici predpovedajú jej medzimesačný nárast o 1,7 percenta.
O slabosti japonského priemyslu svedčí aj negatívny vývoj v automobilovom priemysle. Japonská asociácia výrobcov automobilov (JAVA) včera informovala, že počet automobilov vyrobených v prvom polroku poklesol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 3,3 percenta na 4,93 milióna kusov. Polročná produkcia sa tak prepadla na 20-ročné minimum. Naplnenie pôvodnej predpovede celoročnej produkcie - 10 miliónov kusov - je preto značne ohrozené. Táto hranica produkcie sa pritom považuje za minimum, zodpovedajúce udržaniu súčasnej úrovne zamestnanosti v sektore.
Bank of Japan, centrálna banka Japonska, na pochmúrne makroekonomické ukazovatele reagovala uistením, podľa ktorého bude naďalej uskutočnovať expanzívnu menovú politiku. Guvernér Bank of Japan Masaru Hajami povedal, že napriek zastavenie poklesu ekonomiky a zlepšeniu podnikateľských očakávaní ešte stále nie je možné hovoriť o dlhodobejšom oživení súkromného dopytu. Centrálna banka bude vo svojej politike pokračovať dovtedy, kým neutíchne nebezpečenstvo deflácie, povedal.
Vláda pritom plánuje ekonomike pomôcť opatreniami vo fiškálnej oblasti. Minister financií Kjiči Mijazawa včera potvrdil, že rozpočet na fiškálny rok 2000/2001 bude mať stimulačný charakter.
Séria negatívnych ukazovateľov sa odrazila aj na vlažnom priebehu včerajšieho obchodovania na tokijskej burze. Hodnota akciového indexu Nikkei 225 poklesla o 28,62 bodu, resp. 0,16 percenta, na 17 462,72 bodu. K stagnácii na trhu prispela aj pretrvávajúca sila japonského jenu, ktorý sa včera v Ázii obchodoval na úrovni približne 116,5 jenu za jeden dolár. Ak by dolár oproti jenu oslabil o ďalšie dva jeny, tak by exportéri začali mať problémy, usudzujú analytici. Naopak, ďalšia intervencia Bank of Japan by mala akciám veľkých japonských spoločností pomôcť.