e. Podnikateľská dôvera v ostrovnú ekonomiku v minulom kvartáli tohto roku vzrástla po prvýkrát po dvoch rokoch. Najspokojnejším odvetvím boli výrobcovia, ktorí svojim postojom vyjadrili optimizmus v súvislosti s budúcim vývojom ekonomiky. Menej spokojní sú exportéri, ktorí si stále myslia, že britská libra je príliš silná a Bank of England (BOE) by mala ešte znížiť úrokové sadzby.
Štvrťročné výsledky podnikateľskej dôvery poukazujú na to, že o 5 percent viac spoločností si myslí, že britská ekonomika je na dobrej ceste. Viac optimistických bolo pritom 21 percent podnikateľov a pesimistické nálady vyjadrilo 16 percent firiem. Aj 5 percent viac je dobrým znamením pre Britániu, keďže v apríli prevažovali negatívne nálady, keď o 6 percent viac spoločností si myslelo, že Británia nejde nasprávnejším smerom. V januári tohto roku to bolo dokonca až 40 percent v prospech pesimistov.
Podľa Konfederácie britského priemyslu najviac zo znižovania úrokových sadzieb, vďaka ktorému sa krajina nedostala do recesie, profitovali podniky vyrábajúce spotrebné tovary. BOE znížila úrokovú mieru o 5 percent, čo predstavuje 22-ročné minimum. Podľa niektorých analytikov je táto miera adekvátna súčasnému stavu britskej ekonomiky a môže podporiť ozdravovanie hospodárstva ostrovnej ekonomiky. Na druhej strane si však niektorí myslia, že centrálna banka by mala podniknúť nejaké kroky, ktoré by zabezpečili pokles výmenného kurzu libry, ktorá je pomerne silná voči ostatným menám. Obzvlášť nespokojní sú exportéri, ktorí v dôsledku silnej libre musia znižovať maržu na svojich výrobkoch, čím sa oslabuje aj ich zisk. To ovplyvňuje aj objem financií, ktoré tieto spoločnosti budú môcť investovať.
Pozitívne výsledky podnikateľskej dôvery poukazujú na to, že údaje o hrubom domácom produkte za prvý tohtoročný štvrťrok, uverejnené koncom tohto týždňa, budú ďalším znakom toho, že ekonomika Veľkej Británie sa odrazila od dna.