"Nemáme odvahu ísť na polia. Je to však naše živobytie," sťažuje si 76-ročný srbský roľník. Úzkostlivo sa pozerá na neďaleký les, kde podľa neho striehnu útočníci. Opačným smerom sa v piatok pokúšal srbský roľník ujsť na traktore, kým ho nezastavili smrteľné guľky. Neznámi útočníci zastrelili 14 náhodných srbských roľníkov, medzi nimi aj jedného chlapca, ktorí po ôsmej večer pracovali na roli. Mŕtvoly našli ležať neďaleko žacieho stroja.
Srbi sa v Gračku už necítia v bezpečí. Novinárom povedali, že by chceli ženy a deti poslať do bezpečia v blízkosti ruských príslušníkov mierových síl KFOR. Podľa nich nešlo o náhodu. Už predtým dostávali Srbi telefonické hrozby od Albáncov zo susedných dedín. Veliteľ KFOR generál Michael Jackson potvrdil, že srbskí roľníci prednedávnom požiadali mierové jednotky o ochranu počas prác na poli. Patroly KFOR mali prísť v sobotu, roľníci sa však náhle rozhodli začať s prácou na poli už v piatok. To sa im stalo osudným.
Krvavý masaker je len vyvrcholením týždne trvajúceho násila proti Srbom a Rómom, ktorých obviňujú z účasti na vyháňaní kosovských Albáncov. Posledný masaker však neznámi páchatelia uskutočnili s brutalitou, ktorú tu jednotky KFOR nezažili od svojho príchodu v polovici júna. Atentátnici prekročili pomyslenú medzu a vyvolali mimoriadne rozhorčenie. Mierové jednotky vraj neustanú, pokiaľ útočníkov nedostanú pred súd. Sprísnili bezpečnostné opatrenia a v Kosove vyrástli po atentáte nové kontrolné stanovištia.
Kvôli pohrebu obetí, ktorí sa mal pôvodne konať včera, bolo v pohotovosti 400 britských vojakov, obrnené vozy a vrtuľníky. "Misia OSN pri plánovaní ceremónie evidentne zabudla, že k tomu tradične treba aj telá obetí," posťažovali sa miestni Srbi novinárom. "Pitvy sa ešte neskončili a telá nemôžu byť vydané rodinám," vysvetlil odklad hovorca KFOR Louis Garneau bez toho, aby povedal náhradný termín. Srbská pravoslávna cirkev však chcela pochovať všetky obete spolu, preto smútočnú slávnosť odložila.
(DPA, mim)