Britské telefónne spoločnosti museli nedávno varovať ľudí, ktorí si s obľubou nechávajú na mobilných telefónoch súkromné odkazy, aby tak nerobili, pretože ich diskrétnosť nie je zaručená. Britský telekominukačný gigant British Telecom Cellnet totiž závažne porušil pravidlá diskrétnosti a bezpečnosti služieb pre účastníkov mobilnej siete a vydáva takzvané tajné identifikačné číslo PIN (Personal Identification Number), ktoré umožňuje príjemcovi vypočuť si tajné odkazy ktoréhokoľvek z piatich miliónov klientov mobilnej siete. Pozoruhodná je nielen možnosť zneužívať tajné číslo PIN, ale aj spôsob, ako sa k nemu klient dostane. Stačí, ak zavolá na číslo spoločnosti mobilnej siete a povie, že stratil svoj mobil a čaká dôležitý hovor. Spoločnosť mu v takomto prípade bez akéhokoľvek prešetrenia poskytne tajné číslo PIN a účastník sa môže týmto spôsobom napojiť na ktoréhokoľvek ďalšieho účastníka mobilnej siete. Spoločnosť BT Cellnet sa k situácii odmietla vyjadriť.
KONIEC ANONYMITY DARCOV SPERMIÍ?
Tisícky detí vo Veľkej Británii, ktoré vznikli spojením vajíčka matky a spermie zo spermobanky, sa čoskoro dozvedia, kto je v skutočnosti ich otcom. Ministerstvo zdravotníctva sa totiž uznieslo, že takto počaté deti majú plné právo vedieť, kto je vlastne ich biologickým otcom. Hoci sa takýmto spôsobom podarí aspoň sčasti odstrániť anonymitu darcov spermií, niektoré skupiny v Británii sa obávajú, že práve takýto prístup povedie k značnému zníženiu záujmu mužov o darcovstvo spermií. Je tiež diskutabilné, či sa pátraním po identite darcov podarí odhaliť identitu rodičov detí, ktoré vznikli spojením darovaného vajíčka i darovanej spermie.
VEDCI VARUJÚ PRED KATASTROFOU
Enviromentálnu katastrofu s možnými ničivými následkami na ľudstvo môže spôsobiť topenie sa ľadu v arktickej oblasti. Vyplýva to z najnovšej štúdie, podľa ktorej arktický ľad topiaci sa v súvislosti s otepľovaním sa Zeme ničí prirodzený domov polárnych medveďov a spôsobuje migráciu veľrýb, tuleňov, mrožov a morského vtáctva. Ako ďalej vedci predpovedajú, zvyšujúca sa hladina oceánov môže viesť k zatopeniu svetových veľkomiest. Ak bude topenie sa ľadu aj naďalej pokračovať, severná časť Atlantického oceánu sa ochladí do takej miery, že to ovplyvní počasie do vzdialenosti niekoľko tisíc kilometrov. Mierna klíma Veľkej Británie by sa napríklad zmenila tak, že by sa tu striedali extrémne horúčavy s extrémnymi mrazmi. Krajinu by tiež postihovalo oveľa viac búrok a záplav. Ohrozené by boli aj mestá na východnom pobreží Spojených štátov vrátane New Yorku, Washingtonu a Miami.
(TASR)