Návšteva ruského premiéra Sergeja Stepašina v USA je prvým oficiálnym kontaktom Ruska a USA na najvyššej úrovni po ukončení bombardovania Juhoslávie, ak nepočítame stretnutie prezidentov Jeľcina a Clintona na summite G8 v Kolíne minulý mesiac. Z tohto konštatovania vyplýva, že teraz, keď sa vzťahy medzi veľmocou a krajinou, ktorá sa za veľmoc ešte stále pokladá, už znormalizovali, plán návštevy ruského premiéra bude môcť prejsť k rutine - to jest k vysvetľovaniu nevysvetliteľných zákutí ruskej zahraničnej politiky, ktorá je - podobne ako široká ruská duša - pre Američanov občas nepochopiteľná.
USA signalizovali, že ich bude zaujímať, prečo ruské inštitúcie spolupracujú na výrobe zbraní hromadného ničenia s Iránom napriek tomu, že Rusko dostáva finančnú pomoc na ekonomické prežitie od USA a nie od Iránu, ktorý je známy svojím negatívnym postojom ku všetkému, čo len zaváňa visačkou USA. Ďalšou témou rozhovorov, ktorú Stepašin nebude môcť obísť, sú vzťahy jeho krajiny k Iraku, pričom sa bude snažiť vysvetľovať, prečo Rusko trvá v OSN na zrušení embarga voči Saddámovi Husajnovi. Američanov bude takisto zaujímať, aké sú vzťahy Ruska a severnej Kórey, najmä čo sa týka postoja Rusov k severokórejskému jadrovému programu. V tomto bode - na rozdiel od dvoch predchádzajúcich, kde si nikto príliš veľké nádeje nerobí - realistickí americkí politici signalizovali, že USA naozaj očakávajú, že Stepašin americkému tlaku ustúpi a Rusko svojho bývalého spojenca zavrhne.
USA majú na výmenu čo ponúknuť. Rusov bude predovšetkým zaujímať, ako sa vyvíja antidumpingové opatrenie na vývoz ruskej ocele do USA - Spojené štáty ho zaviedli na začiatku tohto mesiaca. Američania budú môcť Rusom ponúknuť i zopár uistení o ich vplyve na Balkáne v rámci mierových operácií v Kosove - tovar, ktorý sa bude dobre predávať najmä na ruskej vnútropolitickej scéne, napriek pochybnej pravdivostnej kvalite týchto tvrdení. No a v neposlednom rade, Rusku sa pravdepodobne aj po tejto návšteve dostane uistenia, že USA nenechajú túto krajinu zomrieť hladom, čo by bez americkej ekonomickej pomoci niekdajšej veľmoci hrozilo.
Stabilita v Rusku je totiž, napriek občasnému chcenému veľmocenskému rebelovaniu Moskvy, ešte stále zahraničnopolitickou prioritou USA. Stepašinovo očakávanie, že jeho návšteva bude "úspešná", ktoré vyjadril pre CNN, sa naplní. Opak totiž nie je ani možný.
ZOLO MIKEŠ, Washington
(Autor študuje medzinárodné vzťahy na Georgetownskej univerzite)