se pod heslom Oslobodenie od totalitnej kontroly straníckych sekretariátov. Aj keď posun, tak ako ho vidí Csoklich, nie je vôbec radostný: "V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch bolo nebezpečenstvo, že budú politické strany intervenovať zvonku. Dnes sedia ich ľudia v ORF a sami sa chopia iniciatívy, keď sa im z pohľadu strany zdá niečo podozrivé," vysvetluje Csoklich. Jeho názor potvrdila aj najnovšia aféra.
Všetko odštartovala kauza Euroteam. Organizácia s týmto názvom, ktorá má pomáhať rozbiehať programy na podporu učňovského školstva, bola obvinená zo zneužívania peňazí zo štátnej pokladne. Mediálnou lahôdkou sa stala kauza potom, ako sa zistilo, že organizácia má blízko k vládnym sociálnym demokratom (SPÖ). Jedna z ďalších reportáží dokonca mala informovať o tom, že sú do prípadu zapletení aj syn sociálnodemokratického kancelára Viktora Klimu a kancelárov hovorca. Do hlavnej spravodajskej relácie Zeit im Bild sa však reportáž dostala bez tejto osemsekundovej informácie. Intendant pre spravodajstvo ORF H. Leopoldseder tvrdí, že z časových dôvodov. Podľa pravdepodobnejšej verzie sa však za skrátením príspevku skrývajú šéfredaktor spravodajstva a šéfreportér, ktorí tak urobili po dohode s SPÖ. Podľa politika druhej vládnej strany, ľudovcov (ÖVP) a kurátora ORF E. Strassera je ohrozená nezávislosť ORF. Ku kritike sa pripojili aj menšie opozičné politické strany.
Ten, kto ukáže prstom na druhého, musí počítať s tým, že troma zovretými prstami ukazuje sám na seba, výstižne komentoval situáciu v ORF denník Kurier. Funkciu valného zhromaždenia v ORF vykonáva 34-členné kuratórium. Stalo sa nemilou tradíciou, že pri voľbách jednotlivých kurátorov sa nehodnotí ich odborná spôsobilosť, ale politická príslušnosť. Politickí funkcionári tak zároveň sedia aj v dozorných radách ORF. Nespočetné pokusy o ovplyvňovanie ORF sa stali verejným tajomstvom.
Situácia u našich susedov je o to zložitejšia, že tak verejnoprávny rozhlas ako aj televízia nemajú vážnych konkurentov. Doteraz funguje len jediné súkromné celoplošné rádio a súkromné televízne lokálne stanice s okrajovým významom. Monopol narúša len káblová televízia s asi dvoma desiatkami nemeckých televíznych staníc. Kauza ôsmich minút je len vrcholom rakúskeho mediálneho ľadovca. A nie je prekvapením, že sa ľadovec začína roztápať práve pred blížiacimi sa októbrovými parlamentnými voľbami.
MIRIAM MRÍZOVÁ-ZSILLEOVÁ