"Trpezlivosť vlády a 38 miliónov Kolumbijčanov má svoje hranice, o tom si nesmie vedenie FARC robiť falošné ilúzie. Armáda je pripravená viesť aj vojnu."
Pastrana mal výborný štart. Ešte ani nenastúpil do úradu a už bol v osobnom kontakte s povstalcami, ktorí prejavili ochotu po viac ako 30 rokoch občianskej vojny vymeniť zbrane za miesto pri rokovacom stole. Po niekoľkých prípravných stretnutiach sa mali 20. júla začať historické mierové rokovania. FARC, so svojimi 17-tisíc členmi najväčšia a zároveň najstaršia gerila v Latinskej Amerike, však prípravy na rokovania pochopili po svojom. Povstalci podnikli niekoľko útokov, dokonca sa priblížili k hlavnému mestu Bogota. "Pôvodne mali povstalci v úmysle zabezpečiť si ofenzívou silnú pozíciu pri rokovaniach," vysvetľuje Arturo Alape, životopisec vodcu povstalcov Manuela Marulanda. Opak sa stal pravdou. Kolumbijská armáda útoky krvavo potlačila a zabila pri nich najmenej 300 povstalcov, medzi nimi aj maloletých bojovníkov. Povstalci si nielen nevylepšili pozíciu, ale mierový dialóg odložili na neurčito. Krátko nato sa začala asi tisícka z nich sťahovať z juhokolumbijského mestečka San Vincent del Caquán, čo bol neklamný znak, že rozhovory o mieri sú prinajmenšom ohrozené. Mestečko leží v oblasti s rozlohou Švajčiarska, ktorú minulý rok v novembri Pastranova vláda vyprázdnila a prepustila povstalcom. Počas trvania mierových rozhovorov sa na jej území mohli voľne pohybovať bez toho, aby im hrozilo zatknutie. Aj túto časť dohody pochopili povstalci po svojom a bez škrupúľ sa tam ujali vlády. "FARC je organizáciou stojacou mimo zákonov Kolumbijskej republiky a na všetkých, či už sú v civile, alebo v uniforme, bude aplikovaná revolučná spravodlivosť, pokiaľ nebudú dodržiavané normy stanovené povstalcami," vyhlásil jeden z vodcov Raúl Reyes. Povstalecká "spravodlivosť" tak rozšírila doterajší hrozivý počet 35-tisíc obetí vzájomných bojov o niekoľko desiatok ďalších.
Problémom sa preto stalo zriadenie neutrálnej medzinárodnej komisie. Podľa Pastranu mala okrem kontroly prípadných uzatvorených zmlúv dozerať aj na vyšetrenie bezprávia v demilitarizovanej oblasti. A padla kosa na kameň. Komisia, ktorej zriadenie ešte v máji schválil šéf povstalcov, sa pre povstalcov stala neprijateľnou. Podľa FARC vláda "zmenila pravidlá hry".
Mierotvorca Pastrana siahol po taktike cukru a biča. Po predchádzajúcich ústupkoch pohrozil povstalcom vojnou a ministra obrany poslal do USA, aby tam požiadal o polmiliardovú pôžičku na boj s ľavicovými povstalcami. Ostáva dúfať, že ostane iba pri ukazovaní svalov.
MIRIAM MRÍZOVÁ-ZSILLEOVÁ